Džomić: Ugovor Crne Gore i Vatikana bi bio nezakonit
Važeći crnogorski zakoni, prema njegovim riječima, takve ugovore ne dopuštaju ni sa jednom crkvom ili vjerskom zajednicom.
Predstojeći ugovor Crne Gore sa Vatikanom bi bio nezakonit zbog narušavanja ustavne i zakonske ravnopravnosti crkava i vjerskih zajednica, ocijenio je koordinator Pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko-primorske Velimir Džomić. Premijer Igor Lukšić trebalo bi da sa predstavnicima Vatikana potpiše ugovor između dvije države, kojim će se regulisati položaj i pravni status Katoličke crkve u Crnoj Gori. Lukšić će se 24. juna u Vatikanu sresti sa papom Benediktom Šesnaestim. Džomić je Pobjedi kazao da Mitropolija nije protiv ugovornog rješavanja odnosa ali se, kako je naveo, taj proces mora rješiti na ravnopravan način i u istom obimu prava "a ne, samo sa jednom crkvom". Upitan da prokomentariše namjeru Vlade da potpiše slične ugovore i sa ostalim vjerskim zajednicama Džomić je kazao da mu je ta najava nepoznata. "Nama to nije poznato. Ukoliko se to dogodi neće se govoriti o sličnim već istovjetnim ugovorima jer bi različit obim prava u njima narušavao načelo ravnopravnosti vjerskih zajednica", rekao je Džomić.
“Ako uporedi tekst konkordata sa važećim pravnim normama ne može a da ne dođe do istog zaključka"
Važeći crnogorski zakoni, prema njegovim riječima, takve ugovore ne dopuštaju ni sa jednom crkvom ili vjerskom zajednicom. Jedini pravi put, dodao je, jeste donošenje novog zakona o crkvama i vjerskim zajednicama. “Prvo se donese novi zakon o pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica i u njemu predvidi takva mogićnost, a potom se pristupi razgovorima i potpisivanju istovjetnih ugovora", pojasnio je on. Džomić smatra da se u slučaju konkordata postupa suprotno, “a kuća se ne gradi od krova”. Lukšić bi, prema njegovim riječima, trebao da još jednom sagleda tekst ugovora u odnosu na pravni sistem Crne Gore. “Ako uporedi tekst konkordata sa važećim pravnim normama ne može a da ne dođe do istog zaključka", rekao je Džomić, dodajući da takav međunarodni ugovor mora biti ratifikovan u crnogorskoj Skupštitni.
( MINA )