Planiranje i odlučivanje u opštini Kotor, odvijalo se bez značajnijeg učešća građana
"Kao što je odluka o finansiranju nevladinog sektora, gdje smo uključili sve nvo, isto smo uradili i kroz sufinansiranje sporta i prvi put za 30. godina uvođenje subvencija u poljoprivredi", kazala je Popović Moškov
Planiranje i odlučivanje u opštini Kotor u prethodnim godinama, odvijalo se bez značajnijeg učešća građana - zaključak je istraživanja koje je sproveo CDT. Iz nove, opozicione vlasti, koja je ušla u drugu godinu mandata, potvrđuju da građani nisu naučeni da se mnogo pitaju.
"Više da se uključe i razmišljaju šta je to što im stvarno treba u onom prostoru u kojem žive i mi i u neposrednom razgovoru sa građanima i putem javnih rasprava pokušavamo da isprovociramo takav vid iskazivanja potreba", kazala je potpredsjednica opštine Kotor Ljiljana Popović Moškov.
Javne rasprave nisu efikasan način za animiranje građana- primjećuju u CDT-u. Saznaju da ih je opština Kotor prošle godine organizovala deset, a prisustvovalo im je svega između 300 i 350 učesnika. Preporučuju da bi trebalo osmisliti savremnije i djelotvornije kanale komunikacije, na čemu, kaže, potpredsjednica Moškov upravo rade. Ističe i da su donijeli odluke kojima se otvaraju prema javnosti.
"Kao što je odluka o finansiranju nevladinog sektora, gdje smo uključili sve nvo, isto smo uradili i kroz sufinansiranje sporta i prvi put za 30. godina uvođenje subvencija u poljoprivredi", kazala je Popović Moškov.
U oblasti zaštite životne sredine, pomagaće im Eko centar Delfin, gdje kažu da su kroz dugogodišnji rad unaprijedili komunalnu infrastrukturu u gradu za skoro milion i po eura. Zamjeraju što lokalne uprave netransparentno crpe međunarodne fondove.
"Da vidimo koliko su ta sredstva relavantno i opravdano utrošena i iskorišćena i da li je taj projekat stvarno donio nekakav benefit lokalnoj zajednici. Drugo je kad vi pišete projekat i planirate, a drugo kad je puštena u funkciju ta infrastruktura", rekla je Ljilja Radunović iz NVO Eko centar Delfin.
Strateški plan opštine Kotor istekao je prošle godine, pa u CDT-u preDlažu da sljedeći bude u skladu sa novim uputstvima Ministarstva ekonomije, te da bude orijentisan na rezultate i da direktan odgovor na pitanje-šta planiranim aktivnostima dobijaju građani. Iz neformalne inicijative građana Bokobran koja se bavi zaštitom kulturne baštine kada je u pitanju prostor nisu optimistični.
"Bokeške opštine, neću se bazirati samo na Kotor, apsolutno se ne pitaju sa svojim prostorom, jer tamo gdje su se pitale donesen je Zakon o planiraju i gradnji, koji nam je apsolutno uzeo ingerencije i ništa nema smisla dok ponovo ne uspostavimo instrumente da možemo gospodariti svojim prostorom", kazala je Antonela Stjepčević iz inicijative Bokobran.
Zato, kažu, građani treba više da djeluju. Iz Bokobrana ističu da su uspjeli da od fizičkog uništenja sačuvaju gradinu Straišće na Luštici, a trenutno se bune protiv nasipanja plaže u Dobroti. Pozivanje na javne rasprave vide kao čist formalizam i iz iskustva poručuju da su društvene mreže dobar vid komunikacije.
( Dijana Blagojević )