Pet zlatnih pravila za svaku trudnicu
Naravno, briga o zdravlju tokom trudnoće je posebno bitna; svaka žena koja će postati majka treba posebno da povede računa o zdravom stilu života tokom tog perioda.
Kao po pravilu, dobijaćete razne savjete sa svih strana, htjeli vi to ili ne: članova porodice, prijatelja, saradnika, žena iz vašeg okruženja koje su već postale majke, ljekara, naravno, pa čak i od onih koje sretnete bilo gdje, na stanici, u prodavnic, pijaci…
Međutim, na kraju, koliko ćete očuvati vaše zdravlje tokom tih predivnih 9 mjeseci, zavisi samo od vas.
Podsjećamo na najvažnije da biste očuvali svoje i zdravlje vaše bebe.
Ishrana
Najvažnije je da pokušate da unosite sve vrste namirnica iz piramide ishrane, a najviše voća, povrća i integralnog hljeba.
Pokušajte da postgnete izbalansiranu ishranu: posebno su vam potrebne dodatne količine kalcijuma, (više mlijeka i mliječnih prerađevina, soka od svježih pomorandži, brokule, sardine…) i gvožđa.
Takođe, ne zaboravite na unos tečnosti, posebno vode: 8 čaša dnevno može da spriječi probleme dehidratacije ili zatvora.
Folna kiselina
Savjetuje se uzimanje folne kiseline mjesec dana prije nego što žena ostane trudna i tokom prva tri mjeseca trudnoće (da bi se smanjio rizik od defekta mozga bebe ili kičme).
Dnevni preporučeni unos je 0,4 do 0,8 miligrama.
Multivitaminski preparati mahom sadrže folnu kiselinu, ali ne uvijek i količinu koja je dovoljna za period trudnoće. Obavezno provjerite sadržaj tih preparata prije nego ih kupite, odnosno, kupujte one koje se preporučuju za trudnice.
Vježbe
Lagane vježbe, umjerenog intenziteta nešto je što se preporučuje jer je se pokazalo da daje odlične rezultate: plivanje i hodanje, stručnjaci navode kao najbolje aktivnosti u tom pogledu. Naravno, sve aktivnosti poput aerobika, kontaktnih sportova i onih koji uzrokuju padove izbjegavajte.
Ne zaboravite da pravite što više kraćih pauza tokom vježbanja i pijte puno vode.
Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi s vježbanjem, najbolje bi bilo da se posavjetujete sa svojim izabranim ljekarom, ginekologom koji će vam dati prave savjete i uputstva.
Spavanje
Uvijek se odmarajte što više možete, kako vrijeme odmiče vjerovatno ćete se zamarati svebrže.
Ujedno, s porastom stomaka, sve teže ćete pronalaziti prijatan položaj za spavanje.
Probajte što više da spavate na lijevom boku: nećete pritiskati vene, a to će poboljšati protok krvi do placante, a time i do bebe.
Redovne kontrole
Ako poštujete preglede, očuvaćete zdravlje bebe i svoje. Ginekolog će provjeravati vašu težinu, krvni pritisak i mokraću i pratiće bebin razvoj.
Obavezno izbjegavajte:
Alkohol
Često se žene pitaju da li i koliko povremena konzumacija piva ili vina može da naškodi plodu. Najsigurnije je da nikako ne konzumirate alcohol: još niko nije odredio "sigurnu" količinu.
Pušenje
Još jedan od problem koji spada u kategoriju "bolje spriječiti nego liječiti".
Najbolje bi bilo potpuno prekinuti tokom tog perioda.
Trudnice kojima to baš nikako ne polazi za rukom, ne preporučuje se više od pet cigareta tokom dana.
Naravno, o pogubnosti droge u tom periodu, nećemo previše: prosto, majka koja to radi tokom drugog stanja, sigurno nije svjesna koju štetu nanosi plodu koji nosi. Ako uopšte uspije da iznese trudnoću do kraja.
( Vijesti online )