Gadafi tvrdi da se ne predaje, Obama prijeti većim pritiskom
"Bombardovanja su blizu mene, ali ja se ne dam", rekao je Gadafi pozivajući još jednom "narod da pruži otpor".
Moamer Gadafi izjavio je da se neće pokoriti, uprkos žestokim vazdušnim napadima avijacije NATO u kojima je stradala 31 osoba i upozorenja američkog predsjednika Baraka Obame da će pritisak na libijskog vođu da ode sa vlasti biti pojačan.
Intenzivno bombardovanje Tripolija nastavljeno je i sinoć, a snažne eksplozije su se čule u sektoru u kojem se nalazi rezidencija libijskog vođe u centru grada, javio je Frans pres.
"Uprkos bombardovanju, nećemo se pokoriti", poručio je Gadafi u poruci koju je emitovala libijska televizija u danu kada je avijacija NATO-a izvela najžešće napade na Tripoli od početka intervencije u toj zemlji 19. marta.
Ti napadi su izvedeni na dan kada je prije 69 godina rođen libijski vođa, 7. juna 1942. godine.
"Bombardovanja su blizu mene, ali ja se ne dam", rekao je Gadafi pozivajući još jednom "narod da pruži otpor". Kako je ranije navela libijska agencija Džana, Gadafi se juče sastao s plemenskim vođama.
Prema riječima portparola libijske vlade Muse Ibrahima, "NATO je izveo napad pun mržnje na Tripoli izbacivši više od 60 bombi na grad". On je na konferenciji za novinare rekao da je u tim napadima poginula 31 osoba a da ih je "više desetina ranjeno".
Rusija ne namjerava da "preuzme ključnu ulogu" posrednika
Američki predsjednik Barak Obama je u Vašingtonu poručio da "Gadafi mora da napusti vlast i da je preda Libijcima".
"Sve dok to ne učini, pritisak na njega će jačati", rekao je Obama.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, od polovine februara kada je počela pobuna protiv libijskog lidera Moamera Gadafija i njegove vlade, u Libiji je poginulo između 10.000 i 15.000 ljudi, a njih 890.000 je napustilo zemljuLibijski režim je napustio još jedan visoki zvaničnik. Ministar rada Al Amin Manfur koji se nalazi u Ženevi, izrazio je podršku opozicionom Prelaznom nacionalnom savjetu i ponudio političkom vođstvu tog tijela pobunjenika svoje usluge.
U Bengaziju, uporištu libijskih pobunjenika, je boravio i specijalni ruski izaslanik Mihail Margelov, koji je izrazio spremnost Moskve da preuzme ulogu posrednika kako bi se omogućio dijalog između Gadafija i pobunjenika.
Šef ruske diplomatije je ipak, napomenuo da Rusija ne namjerava da "preuzme ključnu ulogu" posrednika u libijskom konfliktu, uz ocjenu da taj zadatak pripada Afričkoj uniji.
Predstavnici Afričke unije međutim, već sedmicama pokušavaju da posreduju u tom konfliktu, ali za razliku od režima u Tripoliju, gdje ih rado dočekuju, u Bengaziju opozicija odbija svaki razgovor dok Gadafi ne ode sa vlasti.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, od polovine februara kada je počela pobuna protiv libijskog lidera Moamera Gadafija i njegove vlade, u Libiji je poginulo između 10.000 i 15.000 ljudi, a njih 890.000 je napustilo zemlju.
( Beta )