Mladić u prvom pojavljivanju pred sudom pokazao stari prkos
„Ja sam general Ratko Mladić i čitav svijet zna ko sam,“ rekao je tokom prvog pojavljivanja.
Ratko Mladić se suočio sa Tribunalom UN za ratne zločine kao prkosni general koji nikad nije izgubio bitku, odbacujući optužbe protiv njega kao „gnusne“ i „monstruozne“.
U početku poguren i bojažljiv, rekavši je da je „teško bolestan čovjek“, djelovao je kao blijeda sjenka generala koji je sijao strah na bojnom polju u Bosni.
Iako neprobojno staklo dijeli sudnicu od galerije, publika je mogla osjetiti kako mu raste samopouzdanje tokom dramatične 100-minutne sesije. Na kraju je pokazao stari ponos i prkos, predviđajući da će biti oslobođen.
Podvukao je da „želi da živi i doživi slobodu", dodajući da samo „onaj gore zna“ koliko će suđenje trajati.
„Ja sam general Ratko Mladić i čitav svijet zna ko sam,“ rekao je tokom prvog pojavljivanja. „Branio sam svoj narod i svoju zemlju. Sad pred vama branim Ratka Mladića“, naglasio je.
Podvukao je da „želi da živi i doživi slobodu", dodajući da samo „onaj gore zna“ koliko će suđenje trajati.
Sjedeći u istoj stolici kao Slobodan Milošević i Radovan Karadžić, Mladić je ulazak sudija pozdravio vojničkim pozdravom lijevom rukom, a zatim skinuo kačket.
Kazao je da je lošeg zdravlja i da mu je potrebno više vremena da prouči optužbe protiv njega.
Međutim, do kraja sjednice se probudio general u ovom doživotnom vojniku.
Sudiji Alfonsu Oriju je ljutito rekao da ne želi da čuje „ni slovo od optužnice“.
Meni treba i više od mjesec dana za te monstruozne riječi koje nikad nisam čuo, niti mogu to da shvatim
Kao što se i očekivalo, odbio je izjašnjavanje o krivici, pa je predsjedavajući sudija Ori zakazao novo ročište za 4. jul.
Odmahivao je glavom kada mu je sudija čitao sažetak optužnice, opisujući masakr nad osam hiljada muslimanskih dječaka i muškaraca u Srebrenici, za koji je njegov podređeni Radislav Krstić osuđen u aprilu 2004.
„Meni treba i više od mjesec dana za te monstruozne riječi koje nikad nisam čuo, niti mogu to da shvatim", rekao je Mladić.
General se nasmijao kada je sudija čitao optužbe da su njegove snage uzele za taoce oko 200 pripadnika mirovnih snaga UN 1994. da bi ih upotrijebile kao živi štit i osujetile NATO bombardovanje.
„Nije pokazao nimalo kajanja, ismijavao je sud,“ rekla je Ramiza Gurdić, čijeg su supruga i dva sina ubile Mladićeve snage.
„Trebalo mu je samo tri dana da pobije hiljade naših voljenih a sada kaže da mu je potrebno mjesec dana da pročita optužnicu,“ rekla je Gurdić, koja je Mladića gledala na bosanskoj televiziji.
Medicinska briga primarna za Tribunal
Nekada korpulentni general sada izgleda oronulo. Usta su mu blago iskrivljena i zvuči nerazgovjetno, što je možda posljedica moždanog udara.
Nakon što je braniocu po dužnosti Aleksandru Aleksiću rukom dao znak ta „tajmaut“, dobio je 10-minutnu privatnu sjednicu, gdje je govorio o njegovim zdravstvenim problemima.
Nakon toga je rekao sudu da se nakon hapšenja prema njemu postupalo ljudski i dostojanstveno.
„Neću da me vode kao nekog slijepca. Ako mi bude potrebna pomoć, tražiću je,“ rekao je.
Medicinska briga o optuženicima je primarno pitanje za Tribunal nakon što je Milošević umro u pritvoru u četvrtoj godini suđenja. Karadžić je uhapšen 2008. a sudi mu se od oktobra 2009.
Pošto je došao kraj njihovog mučnog čekanja da bude priveden pravdi, rođaci srebreničkih žrtava su gledali Mladićevo pojavljivanje u sudu.
„Došla sam ovdje danas da vidim jesu li mu oči još krvave,“ rekla je Munira Subašić, čiji su 18-godišnji sin i suprug ubijeni u Srebrenici.
„Molila sam ga 1995. da mi pusti sina. Slušao me je i obećao da će tako uraditi. Povjerovala sam mu u tom momentu. Šesnaest godina kasnije, još tražim kosti moga sina.“
Međunarodni tribunal za bivšu Jugoslaviju, osnovan 1993, očekuje da okonča rad do 2014. Od 161 optuženog, na slobodi je samo Goran Hadžić.
Srbi kažu da činjenica da su dvije trećine njih Srbi dokazuje da je sud pristrasan. Haški tužioci, sa druge strane, kažu da je to pokazatelj koja strana je počinila najveće rane zločine.
Kroz neprobojno staklo, Kada Hotić nije skidala pogled sa Mladića.
Njen 29-godišnji sin je ubijen u Srebrenici. Pokušala je da mu uhvati pogled i na kraju je uspjela. „Platićeš za smrt mog sina, rekla je prijeteći prstom.
Mladić se samo nasmijao i nije rekao ništa. Ne može se znati da li je razumio.
Suđenje će donijeti istinu ali ne i pomirenje
Suđenje „balkanskom koljaču“ moglo bi zadovoljiti pravdu otkrivanjem istine o ratu u Bosni, ali je pomirenje tamošnjeg naroda još daleko.
„Ovo je podijeljena zemlja u kojoj ne postoji nijedna zajednička tema, gdje je bilo kakav dijalog nemoguć, zemlja u kojoj svaka strana ima svoju priču o ratu,“ rekao je agenciji Rojters Gojko Berić, kolumnista sarajevskog „Oslobođenja“.
Kada je hrvatski general Ante Gotovina u Hagu osuđen na 24 godine zbog zločina nad Srbima, protestovale su hiljade Hrvata, govoreći da je on hrvatski heroj i branitelj od srpske agresije.„Mladićevo hapšenje će utvrditi činjenice o mnogim užasnim događajima iz rata,“ smatra Patrik Mun, ambasador Sjedinjenih Država u Bosni.
„Ono je važno za žrtve, važno je za ovdašnje vlasti, za narod – stoga smatram da će doprinijeti pomirenju i procesu ozdravljenja.“
Mladićev stav, koji je iznio juče pred Tribunalom, da je samo branio svoj narod i svoju zemlju, dijele i njegove pristalice, koje su protestovale širom Republike Srpske od kada je uhapšen prošlog četvrtka u srpskom selu kod Zrenjanina.
Srđan Puhalo, analitičar iz Banjaluke, smatra da je problem RS u tome što nije spremna da se suoči sa ratnom prošlošću.
Srbi nisu jedini narod iz bivše Jugoslavije koji je u stanju poricanja.
Kada je hrvatski general Ante Gotovina u Hagu osuđen na 24 godine zbog zločina nad Srbima, protestovale su hiljade Hrvata, govoreći da je on hrvatski heroj i branitelj od srpske agresije.
Preživjeli i porodice žrtava očekuju pravdu. Oni, međutim, ne vjeruju da će istina biti ista za sve.
Ništa se neće promijeniti u svijesti Srba niti će biti spremni da se suoče sa istinom o ratu ovdje
„Za nas, koji smo mučeni u srpskim logorima i koji smo izgubili članove porodica, suđenje Mladiću ne znači puno,“ rekao je Mirsad Duratović, Udruženja logoraša „Prijedor 92".
„Ništa se neće promijeniti u svijesti Srba niti će biti spremni da se suoče sa istinom o ratu ovdje,“ rekao je.
Mladićevi ratni drugovi su upozorili da će suđenje generalu biti suđenje RS.
Vlada RS je u četvrtak izdvojila 100 hiljada konvertibilnih maraka (oko 50 hiljada eura) u Fond za pružanje pravne pomoći haškim optuženicima.
„Presuda Mladiću će utvrditi nesporne činjenice koje će onemogućiti bilo kome da tvrdi drugačije,“ rekao je za Rojters kolumnista Berić.
„Pravda će biti zadovoljena, imaćemo hašku istoriju i to poglavlje će biti zatvoreno.“
On, međutim, nije optimista da će u skorije vrijeme doći do pomirenja između bosanskih Srba, Muslimana i Hrvata.
„Naše generacije to neće dočekati,“ rekao je Berić, koji je živio u Sarajevu tokom opsade.
Galerija
( Angelina Šofranac )