Ratko Mladić u sobi sa televizorom, ali bez interneta
Jedna od žalbi zatvorenika odnosi se na hranu: povrće spremljeno al dente nije po ukusu svih, ali zatvorenici mogu da zahtijevaju dozvoljene namirnice i da ih sami pripremaju.
Stigavši u zatvorsku jedinicu Međunarodnog tribunala za ratne zločine, Ratko Mladić se pridružio diktatorima optuženim za genocid, masovnim ubicama i gospodarima rata.
Smješten u zelenilom bogatom predgrađu Haga, zatvor u Sheveningenu je već dom njegovom nekadašnjem političkom partneru, bivšem lideru bosanskih Srba Radovanu Karadžiću, protiv koga se trenutno vodi postupak.
Blizu nacističkog zatvora
Među ostalim zatvorenicima su Čarls Tejlor, bivši liberijski lider optužen za ubistva, silovanja i seksualna zlostavljanja počinjena za vrijeme pokušaja da uspostavi kontrolu nad rudnicima dijamanata u Sijera Leoneu, takozvanim „krvavim dijamantima“, i Tomas Lubanga, ratni gospodar Konga optužen da je regrutovao djecu u vojsku.
Velika je vjerovatnoća da će Mladić, navodno slabog zdravlja, imati neophodnu medicinsku njegu, jer tribunal za ratne zločine ne bi želio da još jedan osumnjičeni za ratne zločine umre u haškom zatvoru
Međunarodni kompleks u Sheveningenu, u kome se smještaju oni koji čekaju na suđenje u Međunarodnom krivičnom sudu, kao i tribunalima za Jugoslaviju i Sijera Leone, izgrađen je u blizini starog zatvora u kome su nacisti zatvarali holandske borce.
Pomenuti zatvor čini se relativno luksuznim u odnosu na one u zemljama odakle potiču zatvorenici.
Oni su zaključani u ćelijama – jednokrevetnim, površine 10 kvadratnih metara – od devet sati naveče do sedam i po izjutra, gdje mogu da gledaju televiziju, čitaju ili rade na svojim slučajevima.
Bez pristupa internetu
Svaka ćelija u krilu Međunarodnog krivičnog suda ima krevet, sto, police za knjige, ormar, toalet i umivaonik. Zatvorenici mogu da se posvete svojim slučajevima radeći na kompjuteru, mada nemaju pristup i-mejlu ili internetu.
Tokom dana dozvoljeno im je druženje i, umjesto zatvorske uniforme, mogu da nose svoju odjeću.
Srpski mediji su ranije prenosili da se, uprkos političkim različitostima, zatvorenici koji su za vrijeme rata na Balkanu 1992-95. bili na suprotnim stranama, okupljaju za vrijeme vjerskih praznika i čak razmjenjuju poklone.
„Rat nas je podijelio, a Hag nas je ponovo sastavio“, napisao je bivši general bosanskih muslimana Sefer Halilović u svojoj knjizi o vremenu provedenom u zatvoru.
Povrće al dente nije kako treba
Prema riječima bivšeg makedonskog ministra unutrašnjih poslova Ljube Boškovskog, koga je tribunal oslobodio optužbi, kada je Ante Gotovina stigao u Hag, na sebi je imao košulju kratkih rukava jer je bio uhapšen na Kanarskim ostrvima.
„Problem je riješen tako što mu je Slobodan Milošević posudio pulover“, rekao je Boškovski.
Jedna od najučestalijih žalbi zatvorenika odnosi se na hranu: povrće spremljeno al dente nije po ukusu svih, ali zatvorenici mogu da zahtijevaju određene dozvoljene namirnice i da ih sami pripremaju.
Velika je vjerovatnoća da će Mladić, navodno slabog zdravlja, imati neophodnu medicinsku njegu, jer tribunal za ratne zločine ne bi želio da još jedan osumnjičeni za ratne zločine umre u haškom zatvoru.
( Miloš Rudović )