Evropljani optužuju jedni druge za izvor bakterijske zaraze
Zvaničnici EU kažu da je lanac prevoza dug i da su krastavci iz Španije mogli da budu zaraženi na bilo kojoj tački duž puta.
Evropljani danas optužuju jedni druge za izvor tajanstvene bakterijske zaraze koja je usmrtila 14 ljudi i primorala Rusiju da zabrani uvoz svježeg povrća iz Španije i Njemačke. Austrijske vlasti uputile su inspektore u samoposluge da provjere da li je povrće iz Španije uklonjeno sa polica. U Italiji, karabinjeri su mobilisani i poslati da motre na sumnjivu robu iz Španije, Holandije i drugih evropskih država.
Austrijske vlasti uputile su inspektore u samoposluge da provjere da li je povrće iz Španije uklonjeno sa policaPredstavnica EU, Pia Arenkilde Hansen kaže da su njemačke vlasti našle da su krastavci iz španskih gradova Almerie i Malage mogući izvoz zaraze, a da je treći sumnjivi izvor u Holandiji ili Danskoj. U Njemačkoj, gdje se nalazi najveći broj oboljelih, zvaničnici kažu da neki španski krastavci zaraženi enterohemoragičnom ešerihijom Koli (EHEC) nose bakteriju, mada još nijesu u stanju da odrede tačno odakle.
Španija krenula u odbranu
Zvaničnici EU kažu da je lanac prevoza dug i da su krastavci iz Španije mogli da budu zaraženi na bilo kojoj tački duž puta. Španija je, u međuvremenu, krenula u odbranu i objavila da nema nikakvih dokaza da je špansko povrće uzrok zaraze.
"Mjesto izbijanja bolesti se ne može povezati sa Španijom," rekao je predstavnik Madrida novinarima u Brislu.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) opisala je zarazu kao "veoma veliku i veoma tešku," i pozvala evrpske države da rade zajedno na rješenju problema. "Gotovo svi slučajevi van Njemačke povezani su sa putovanjima ili boravkom u Njemačkoj," kaže stučnjak WHO za bezbjednost Hilde Kruse ukazujući da je pojava krvave dijareje koju izaziva EHEC zabilježena i u Danskoj, Švedskoj, Francuskoj, Britaniji. Holandiji i Švajcarskoj.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) opisala je zarazu kao "veoma veliku i veoma tešku"Španska ministarka zdravlja Leire Pahin naglašava da nema oboljelih u Španiji i traži od Njemačke da ubrza istragu i dokaže šta je izazvalo zarazu. Njemačke optužbe "izazvale su uzbunu i bez dokaza pogodile proizvođače," kaže ona.
Danska uprava za hranu nalazi da postoji "velika nedoumica" oko navoda da bi danski krastavci mogli da budu umiješani, ali da država vrši laboratorijska ispitivanja kako bi se umirili potrošači.
Rezulati se očekuju danas.
Rusija zabranjuje uvoz povrća iz cijele Evrope? U Holandiji, koja više od polovine svoje godišnje produkcije od 1,6 milijardu krastavaca izvozi u Njemačku, uspaničeni uzgajivači krenuli da procjenjuju štetu pošto su im sve isporuke zaustavljene. Grupa holandskih uzgajivača pozvala je jedan nezavisni njemački institut da ispita njihove krastavce u nadi da će dokazati da su zdravi. Holandske vlasti kazzu da ispitivanja kod proizvođča i u holandskim magacinima nisu pokazali ni trag bakterije.
Češki zvaničnici kažu da će laboratorijska ispitivanja 120 možda zaraženih španskih krastavaca biti okončana sjutraČeški zvaničnici kažu da će laboratorijska ispitivanja 120 možda zaraženih španskih krastavaca biti okončana sjutra. U Češkoj nema oboljelih. U Poljskoj, jedna žena je prebačena u bolnicu u teškom stanju po povratu iz njemačkog grada Hamburga gdje je do sad zabilježeno 467 slučajeva stomačne infekcije. Ruska sanitarna uprava zabranila je, do daljeg, uvoz krastavaca, paradajza i zelene salate iz Španije i Njemačke. Uprava kaže da će možda zabraniti uvoz svježeg povrća iz cijele EU zbog manjka informacija o izvoru infekcije.
Galerija
( Beta )