Vikiliks: Vlasti u Srbiji su sve do 2009. znale gdje se kriju Mladić i Hadžić
Nakon promjene vlasti u Beogradu, kada je situacija promijenjena u korist saradnje s Haagom, bjegunce je bilo teško locirati
Hrvatski Jutarnji list posjeduje depeše Vikiliksa u kojima se detaljno navodi kako su vlasti u Srbiji znale od 2006. godine gdje se skrivaju najtraženiji ratni zločinci Ratko Mladić i Goran Hadžić, ali ništa nisu preduzele da ih uhvate.
Iz transkripata se jasno vidi da je takvu politiku podržavao tadašnji premijer Vojislav Koštunica. Ali, što je još zanimljivije, Vikiliks otkriva da su kontakti Mladićevih saradnika išli i prema samom državnom vrhu u Rusiji.
Nakon promjene vlasti u Beogradu, kada je situacija promijenjena u korist saradnje s Haagom, bjegunce je bilo teško locirati: policija je dobivala razne besmislene dojave, dvojica zločinaca postali su oprezniji i nekoliko su puta mijenjali identitet, a i teže je bilo otkriti finansijske kanale njihovih pomagača i blokirati ih.
“Ranije nije postojala volja, ali su postojale informacije. Sada postoji jaka volja, ali je bjegunce teško pronaći”, saželi su američki diplomati problem sa srpskom politikom prema Hagu.
U razgovoru s američkim diplomatima krajem 2009. godine predsjednik Tadić optužio je i stranku bivšeg srpskog premijera Vojislava Koštunice da je imala informacije o tome gdje se bjegunci nalaze, ali ih je skrivala i zato ništa nije preduzeto kako bi se Mladić i Hadžić uhvatili.
Nadzirali prijatelje
Jačanjem Tadićeve Demokratske stranke to se promijenilo, a predsjednik Srbije najavio je da će, jednom kada haški bjegunci budu uhvaćeni, biti moguće dokazati i ko ih je skrivao i ko je znao gdje su.
U vrijeme depeše Vikiliksa nisu postojali dokazi da je Mladić u Srbiji, ali ni da je negdje drugdje.
Policija je pratila tragove i nadzirala prijatelje i članove porodice.
Srpski policajci su dobili pohvale jer su jednako posvećeno tražili i Gorana Hadžića mada su znali da će im se taj trud na kraju znatno manje isplatiti.
Zbog toga su od 2006. do 2009. stizale samo šture informacije o njima. Na primjer, u vrijeme ove depeše otkrivene su informacije da je bivši bjegunac i tada već haški zatvorenik Radovan Karadžić živio od 450 eura mjesečno, a da su Mladić i Hadžić, otkada su nestali, sasvim sigurno boravili u Rusiji pa su srpske vlasti od ruskih službi tražile pomoć u dobijanju informacija.
O ovoj se temi razgovoralo u Beogradu 2009., kako otkriva Vikiliks dokument koji je Jutarnji list ekskluzivno dobio , na sastanku srpskog državnog vodstva s američkim izaslanikom za pitanja ratnih zločina, veleposlanikom Stefenom Repom.
Još ranije, američke diplomate su šaljući depeše o lovu na Mladića pisali kako Rusija nije udovoljila ranijim srpskim zahtjevima za sAradnju u lociranju Ratka Mladića.
To je Amerikancima ispričao savjetnik predsjednika Borisa Tadića Miki Rakić tokom 2009., kada se razgovaralo o službenoj posjeti ruskog predsjednika Medvedeva Beogradu.
Rakić je tada rekao da vjeruje kako Mladićev karakter i činjenica da je bio vojni zapovjednik bosanskih Srba ukazuju na to da se on vjerojatno skriva u Srbiji, ali vrlo je moguće da ima i podršku izvana.
( Vijesti online )