Mještani Lazareva traže da se selo preimenuje u Mladićevo

Mještani Lazareva tvrde da je policija odnekud krišom dovezla Mladića u selo i tu ga "uhapsila".

71 pregleda0 komentar(a)
27.05.2011. 13:42h

Meštani sela Lazarevo kod Zrenjanina, dan poslije hapšenja haškog optuženika Ratka Mladića, spremaju se za potpisivanje peticije kojom će od lokalnih vlasti tražiti da selo, ili, kako kažu, barem ulica gdje se krio odbjegli komandant vojske bosanskih Srba, ponese ime "Mladićevo" ili "ulica Ratka Mladića".

Dan poslije hapšenja Mladića, atmosfera u selu je mirna. Ispred kuće u ulici Vuka Karadžića, gdje je policija pronašla Mladića, nalazi se par "običnih" policajaca iz Zrenjanina, nekoliko stranih novinara i snimatelja.

Tu su i komšije Mladićevih rođaka kod kojih se krio odbjegli general, koji hoće da razgovaraju sa novinarima, i stranim i domaćim, ali ne i da se predstave. Posebno odbijaju da govore u diktafone ili se slikaju pred kamerama.

Mještani su ogorčeni na izvještavanje "beogradskih novina", tvrde da je hapšenje Mladića "farsa". Svi redom tvrde da je policija odnekud krišom dovezla Mladića u selo i tu ga "uhapsila".

Mještani naglašavaju da oni u Lazarevu nisu izbjeglice, već "kolonisti porijeklom iz Bosne" i, gotovo unisono, ponavljaju da nikada nisu vidjeli Mladića.

Budući da je cijelo selo, međutim, znalo da tu žive Mladićevi rođaci, pitaju se zašto policija nijednom nije došla da pretresa te kuće.

Žitelji kuće u kojoj je uhapšen Mladić, i pored nekoliko poziva, nisu željeli da se pojave pred novinarima i komšijama, niti su se javljali na telefon.
"Što su došli baš sad, kad je došla ona, kako se zove, ona, Kati, Keti, iz Evropske unije... to je farsa, doveli ga odnekud, pa ga kao ovdje uhapsili. Pa mi bismo prvi znali da je Mladić ovdje", kaže jedna mještanka, koja, kao i svi ostali, odbija da se predstavi.

Na pitanje da li bi prijavila odbjeglog generala odgovara: "Nikad! Svi smo mi ovdje porijeklom iz Bosne i nikada ne bi izdali našeg generala. Lažu ovi u Beogradu da smo mi izdajničko selo".

Strane novinare je zanimao i politički stav seljana o odgovornosti Mladića, na šta su dobijali gotovo isti odgovor: "Ako je kriv treba da odgovara".

Na uzvratno novinarsko pitanje zašto bi onda po nekome ko se tereti za smrt nekoliko hiljada ljudi trebalo nazvati ulicu ili cijelo selo, uslijedio bi odgovor: "Kad mogu Hrvati Gotovini da daju trg, možemo i mi Mladiću".

Mještani i gosti kafane nisu bili neprijateljski raspoloženi prema novinarskim ekipama, strpljivo su objašnjavali svakom ko je pitao gdje je ulica Vuka Karadžića, ali su i svakoga, posebno novinarke, ljubazno pitali ko im treba u toj ulici i zašto ne pitaju za neku drugu ulicu.

"A, to ti je brale ona tamo druga desno. Al' džabe idete, Mladića su juče našli prije vas", objasnio je položaj ulice postariji mještanin novinarima.

Žitelji kuće u kojoj je uhapšen Mladić, i pored nekoliko poziva, nisu željeli da se pojave pred novinarima i komšijama, niti su se javljali na telefon.

Policajci su se uglavnom dosađivali ispred kuće.

Galerija