Porodica traži da Ratka Mladića pregledaju ruski doktori
Darko je kazao da mu je otac ispričao da su mu snimali glavu i da postoje dva ožiljka "koja ukazuju da je imao dva moždana udara".
Darko Mladić i njegova majka Bosiljka oko 13 sati napustili su zgradu Specijalnog suda u koju su došli u 10.45 časova, kako bi posjetili haškog bjegunca Ratka Mladića.
"On je ovdje dobio neku vrstu ljekarskog pregleda i pod ljekarskim je nadzorom, ali mi mislimo da to nije dovoljno obzirom na njegovo stanje. Ono što smo vidjeli je zabrinjavajuće zdravstveno stanje. Pored toga što tražimo da se prebaci u neku bolnicu, po mogućnosti na VMA, tražimo i tim ljekara iz Rusije", rekao je Darko Mladić.
On je naveo da je obavio konsultacije da ovdje dođu ljekari iz Rusije i prisustvuju svim pregledima.
"S obzirom na to da je politička komponenta veoma značajna ne bih volio da to utiče na zaključivanje o njegovom realnom stanju", kazao je Darko Mladić ispred Specijalnog suda.
Darko je kazao da mu je otac ispričao da su mu snimali glavu i da postoje dva ožiljka "koja ukazuju da je imao dva moždana udara".
Na pitanje kad je posljednji put vidio oca i o tome da li zna gdje se skrivao on nije želio da odgovori.
Darko Mladić je rekao i da će "najvjerovatnije sjutra ponovo vidjeti oca".
Bosiljka, supruga Ratka Mladića nije željela da daje bilo kakve izjave za medije.
Mladiću oduzeta puna kesa najsavremenijih ljekova
Ratku Mladiću je po dolasku u pritvor oduzeta puna kesa najsavremenijih ljekova, saznaje "Blic".
Veruje se da za te ljekove nije mogao da zna niti da ih nabavi bez konsultacije sa ljekarom. Kesu su mu oduzeli u pritvorskoj jedinici, i sada je pod kontrolom ljekarske ekipe koja mu i prepisuje terapiju. Mladić se u ćeliji nalazi u sopstvenoj garderobi, a pored ljekova, zatvorski stražari su mu oduzeli i naočare.
Advokat traži da se Mladić premjesti u bolnicu
Branilac Ratka Mladića advokat Miloš Šaljić rekao je da će od suda tražiti da Mladić bude smješten u posebnu zdravstvenu ustanovu gdje bi mu bila pružena adekvatna medicinska njega, zbog njegovog lošeg zdravstvenog stanja.
On je najavio da će tražiti i da se Mladiću urade posebni zdravstveni pregledi i obavi vještačenje da li je procesno sposoban, odnosno da li je u stanju da se brani od optužbi za koje se tereti.
Saslušanje Mladića bi danas trebalo da se odvija u prisustvu Mladićevog branioca i tužioca za ratne zločine, nakon čega će istražni sudija odlučiti o ispunjenosti uslova za njegovo izručenje Haškom trubunalu.
Bramerc: Moguće proširenje optužnice protiv Mladića
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc izjavio je da postoji mogućnost da optužnica protiv Ratka Mladića bude proširena.
"Moj kancelarija je prije nekoliko mjeseci sudijama na uvid uručila amandman za proširenje optužnice. Sada čekamo završetak istrage u Beogradu, a kada Mladić bude u Hagu svakako ćemo razmotriti mogućnost proširenja optužnice", izjavio je sinoć Bramerc, koji je na Brionima učestvovao u radu 5. regionalne konferencije tužilaca.
On je, kako je prenijela Hina, izrazio nadu da će Mladić biti što prije biti prebačen u Hag kako bi suđenje moglo da početi što prije.
"Prije dvije nedjelje poslao sam negativan izvještaj o saradnji Srbije sa Tribunalom. Rekao sam da Srbija može i mora napraviti više, ali danas priznajem da je obavljen bitan posao, iako kasno. Mladić je napokon uhapšen i očekujem da pravda na kraju bude zadovoljena", rekao je Bramerc.
Bivša glavna tužiteljka haškog tribunala Karla del Ponte izjavila je da će suđenje bivšem komandantu vojske Republike Srpske Ratku Mladiću moći da počne veoma brzo, jer je optužnica spremna već 16 godina.
Odao ga prsten
"Jutarnji list", koji je prvi objavio vijest da je uhapšen Mladić, piše da je Mladića identifikovao doušnik policije na osnovu njegovog prstena.
Mladić se od prstena pečatnjaka sa tamnim poludragim kamenom nije odvajao ni za vrijeme rata, pa ni tokom ratnih zločina u Srebrenici.List piše da je BIA još prije nekoliko mjeseci utvrdila da bi se najtraženiji haški bjegunac mogao nalaziti u okolini Zrenjanina gdje žive i njegovi rođaci i o tome je obavijestila predsjednika Borisa Tadića i specijalno tužilaštvo za ratne zločine Srbije.
Prema tvrdnjama lista, tu je informaciju Tadić je prenio glavnom haškom tužiocu Seržu Bramercu, koji ipak nije bio zadovoljan, već je insistirao na preciznom lociranju i hapšenju Mladića.
Situacija se, piše dalje "Jutarnji", potpuno preokrenula nakon što je policiji stigla dojava o Miloradu Komadiću, kao osobi koja bi mogla biti bjegunac Ratko Mladić.
Hrvatski list piše da je akcija hapšenja, koju su sproveli specijalci, bila brza, a Mladić, koji je u kući, navodno, bio sam s rođakom, nije pružao otpor.
Mladić je u Lazarevu uočen, gotovo slučajno, nekoliko dana prije samog hapšenja. Odao ga je prsten pečatnjak sa tamnim poludragim kamenom, od kojeg se nije odvajao ni za vrijeme rata, pa ni tokom ratnih zločina u Srebrenici.
Prsten je prepoznao policijski doušnik i potom izvjestio srpski MUP o lokaciji u Lazarevu, na kojoj se bjegunac skrivao pod lažnim imenom Milorad Komadić.
Mladić je, kako piše "Jutarnji list" doslovce uhvaćen na spavanju i nije pružao otpor.
Privedeno 86 osoba na protestima zbog hapšenja Mladića
U Srbiji je na protstima zbog hapšenja haškog optuženika Ratka Mladića privedeno 86 osoba, protiv 38 podnijete su krivične prijave, a protiv 54 prekršajne prijave.
Kako saopštio MUP Srbije, 25 osoba je zbog narušavanja javnog reda i mira tokom jučerašnjeg dana zadržano i radi se pretežno o mlađim osobama.
Riječ je o lakšim prekršajima i krivičnim djelima napad na službena lica i nasilničko ponašanje.
Stepen bezbjednosti je od juče podignut na viši nivo i za sada policija nema naznaka da bi u ovom trenutku moglo doći do eventualnih ekscesa i narušavanja javnog reda i mira u većem obimu.
Mladić: Svaka čast, našli ste onoga kojeg ste tražili
( Tanjug, Beta, Blic )