Baranin ostao bez 2.000 eura, u istragu uključena i njemačka policija
"Nadam se da će ovo biti dobar nauk svima da budu oprezni prilikom dogovaranja transakcija sa inostranstvom", kaže Baranin Elvedin Murić
Koliko je bitno čuvati lične podatke i dokle seže drskost prevaranata koji se domognu tuđeg identiteta na svom džepu je osjetio Baranin Elvedin Edo Murić.
On tvrdi da je nedavno bio žrtva prevare i da je ostao bez 2.000 eura koje je sa Western Union računa podigla osoba za kojom trenutno traga njemačka policija.
Murić kaže da se sve dogodilo prilikom kupovine automobila i da se obratio “Vijestima” sa željom da opomene ljude da budu oprezni prilikom dogovaranja finansijskih transakcija sa osobama u inostranstvu.
“Preko sajta mobile.de stupio sam u kontakt sa osobom iz Francuske, u želji da kupim ponuđeni automobil. Kako je taj auto bio u Njemačkoj, prodavac je kao garanciju moje ozbiljnosti da ću doći na auto-plac, da ne bi, kako mi je saopšteno, uzalud prelazio 900 kilometara iz Francuske do Njemačke, tražio da preko Western Uniona uplatim na svoje ime 2.000 eura. Dakle, ne kao kaparu, već samo kao neku vrstu garancije. To sam 21. marta i uradio, a novac nisam uplatio na svoje, već na ime mog šure koji živi u Njemačkoj”.
On priča da je sa prodavcem komunicirao putem elektronske pošte i da je nakon uplate novca u jednoj od banaka fotografisao uplatnicu i poslao je elektronskim putem šuri i prodavcu, što se ispostavilo kao “velika greška o kojoj nisam mogao ni da sanjam“.
“Kada je šurak pošao u banku u gradu u kojem živi, rekli su mu - nema para na tom kodu. Obišao je još četiri banke i dobio isti odgovor. Obavijestio me o situaciji i odmah sam otišao u banku u Baru gdje sam uplatio pare. Pozvali smo Western Union u Beogradu i javili su mi da je neko podigao pare koristeći, kako se ispostavilo, falsifikovana dokumenta sa imenom mog šuraka, sat i po vremena nakon uplate. Šurakove podatke su zloupotrijebili ljudi iz Francuske. Prijavio sam slučaj barskoj policiji i tužilaštvu, ali su mi rekli da nisam oštećena osoba, već moj šurak, i onda je on pokrenuo spor u Njemačkoj”.
Murić kaže da je od prodavca automobila dobio i broj telefona u Njemačkoj na koji je trebalo da ga pozove kada dođe na plac na kojem se automobil navodno nalazi.
Tvrdi da taj broj nije u funkciji i da je oglas za prodaju automobila i dalje na sajtu.
“Vijesti” su imale uvid u dokumentaciju koja potvrđuje da je Murić uplatio novac na račun šure.
Prevara ima, ali ih građani ne prijavljuju
Murić priča da mu je prodavac porukom tražio da uplati još 1.000 eura kada je bio u tužilaštvu u Baru i da od tada nijesu u kontaktu.
“Šura je prijavio krađu njemačkoj policiji i angažovao advokata, a iz Western Uniona su mi rekli da je sreća što je on njemački državljanin, jer se kao oštećena stranka može nadati povraćaju novca. Pokraden sam za tačno 2.105 eura, a iz Western Uniona su mi rekli i da ovo nije prvi ovakav slučaj, ali da je prvi put da je pokrenut postupak, jer našim prevarenim građanima mnogo košta da pođu u zemlju gdje je počinjena krađa novca i identiteta i da tamo pokrenu postupak”.
( Radomir Petrić )