Krivične prijave protiv Đukanovića, Deripaske, Gvozdenovića...
U prijavi se navodi da su optuženi počinili i krivična djela protiv platnog prometa i privrednog poslovanja utajom poreza i doprinosa, zloupotrebom položaja u privrednom poslovanju
Poslanici Pokreta za promjene (PzP) Nebojša Medojević i Branko Radulović podnijeli su Vrhovnom državnom tužilaštvu krivične prijave protiv Mila Đukanovića, Olega Deripaske, Branimira Gvozdenovića, Branka Vujovića, Mihaila Banjevića, Vječeslava Krilova, Vujice Lazovića i Anđelka Lojpura zbog sumnje da su počinili krivična djela protiv imovine utajom, prevarom, zloupotrebom i prikrivanjem.
U prijavi se navodi da su optuženi, između ostalog, počinili i krivična djela protiv platnog prometa i privrednog poslovanja utajom poreza i doprinosa, zloupotrebom položaja u privrednom poslovanju, te krivična djela protiv životne sredine, stvaranja kriminalne organizacije.
To je ekološka bomba
Ističući da su Đukanović i Deripaska, u periodu od 2005. godine, tokom privatizacije i poslovanja KAP-a i Rudnika Boksita, “vršeći više krivičnih djela proizveli ogromne i trajne finansijske i ekološke štete po Crnu Goru”, potpredsjednik PzP-a Radulović je rekao da je sadašnji KAP “invalid u svakom pogledu”.
“To je ekološka bomba, stjecište protivzakonitih radnji, što je Crnu Goru koštalo više od 800 miliona eura. Takav bogalj je zadužen više od 300 miliona eura i njemu je Vlada dala garancije”, istakao je Radulović na presu, povodom podnošenja krivične prijave.
On je rekao da su Tužilaštvu dostavili ključna dokumenta koja potkrepljuju činjenice koje su naveli iz PzP-a.
“Prije svega radi se o kupoprodajnom ugovoru, gdje je potpisnik bio Gvozdenović, koji je na štetu Crne Gore, jer nije obezbjeđivao modernizaciju niti konkurentnost KAP-a. Ključni dokument je i tužbeni zahtjev sadašnjeg vlasnika u kojem su date brojne činjenice da su bili protivzakonite radnje”, naglasio je Radulović.
Ugovori su rušivi
Lider PzP-a Medojević istakao je da je jedini spas za Crnu Goru smjena vlasti, a da je jedini način da se zaštite državni interesi dokazivanje da su ugovori napravljeni korupcijaškim aktivnostima i daleko od struke.
“Ovi ugovori koji su sklopljeni su rušivi, bez štete po Crnu Goru, samo ako dokažemo da je bilo korupcijaških aktivnosti. Ovo nije dnevna politika, ali se ovakvi ugovori mogu raskinuti samo ovim putem kojim je krenuo PzP”, naglasio je Medojević.
Ističući kako sve to zahtijeva “ozbiljne promjene”, Medojević je ocijenio da bez smjene vlasti potezi PzP-a nemaju nikakvog efekta.
“Mi u Pokretu očekijemo da tužilac ne reaguje ni u ovom slučaju, jer ovdje nema političke kapaciteta, ali ni hrabrosti da se reaguje, čak ni kad su ubistva u pitanju”, istakao je Medojević.
On je poručio da će, ukoliko ne budu reagovale domaće institucije, proceduru inicirati prema Evropskoj uniji.
( Igor Pejović )