Twitter je značajna veza sa pacijentima, kažu japanski ljekari
Nakon zemljotresa i cunamija koji su Japan pogodili 11. marta, telefonske mreže u zemlji su bile prekinute, ali je pristup internetu ostao pouzdan.
U danima nakon potresa u Japanu, društvena mreža Twitter je dokazala da je odličan sistem za komunikaciju sa hronično bolesnim pacijentima, kažu ljekari.
BBC piše da su japanski ljekari, u pismima upućenim vodećem svjetskom medicinskom žurnalu, The Lancet, naveli da su društvene mreže bile od vitalnog značaja kada je trebalo obavijestiti pacijente gdje mogu da dobiju ljekove.
Nakon zemljotresa i cunamija koji su Japan pogodili 11. marta, telefonske mreže u zemlji su bile prekinute, ali je pristup internetu ostao pouzdan.
Pokušavajući nađu način kako da opskrbe ljekovima one kojima je to neophodno, ljekari su shvatili da društvene mrže mogu biti korisne u tome.
"Bili smo u mogućnosti da putem Twittera obavijestimo raseljene pacijente o tome gdje mogu da kupe ljekove", naveli su u dopisu medicinskom žurnalu ljekari jednog medicinskog univerziteta iz Tokija.
"Tvitanje" je korisno, navode oni, jer omogućava brzo širenje informacija, i na taj način učestvuje u tretmanima liječenja, kazali su oni.
Ali oni su također potrebni kazaljka-na pomoć bezbroj medicinskog osoblja za isporuku lijekova i kisika.
Osim toga, Twitter je bio od pomoći i kada je trebalo iskoristiti kadar na pravi način: umjesto da dostavlja lijekove, medicinsko osoblje je moglo da pomaže na terenu, onima kojima je fizičko prisustvo ljekara bilo neophodno.
( Vijesti online )