Predlog zakona o dinastiji: Srbija je 1918. silom pripojila Crnu Goru
Predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić potvrdio je “Vijestima” da je ovaj član unijet u Predlog zakona na instistiranje SDP-a
Porodica Petrović-Njegoš detronizovana je protivno Ustavu Knjaževine Crne Gore aktom nasilne aneksije države iz 1918. godine, navodi se u Predlogu zakona o dinastiji Petrović Njegoš koji je ušao u skupštinsku proceduru.
To je prvi put da se u nekom od crnogorskih zakona Podgorička skupština i ostala dešavanja s kraja iz 1918. godine nazivaju nasilnom aneksijom.
“Radi istorijske i moralne rehabilitacije dinastije Petrović Njegoš, ovim zakonom se uređuju pitanja od značaja za status potomaka dinastije Petrović-Njegoš, koja je detronizovana protivno Ustavu za Knjaževinu Crnu Goru, aktom nasilne aneksije države iz 1918. godine”, piše u Predlogu zakonu.
SDP insistirao na „nasilnoj aneksiji”
Predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić potvrdio je “Vijestima” da je ovaj član unijet u Predlog zakona na instistiranje SDP-a, i da je to prvi put da se termin nasilna aneksija koristi u neki od pravnih dokumenata.
“U tu svrhu predviđeno je da predstavnik potomaka dinastije može da koristi reprezentativne objekte i druga sredstva u državnoj imovini”
On je naveo i da je taj predlog ušao u skupštinsku proceduru prije dva dana.
“Za 15-ak dana ćemo sazvati sljedeću sjednicu parlamenta. U svakom slučaju, majska zora će svanuti i za dinastiju Petrovića”, kazao je Krivopkapić.
Predlogom zakona o dinastiji Petrović-Njegoš predviđeno je da predstavnik potomaka dinastije, u ovom slučaju princ Nikola, po ovlašćenju predsjednika države, Skupštine i Vlade obavlja pojedine protokolarne i nepolitičke poslove.
“U tu svrhu predviđeno je da predstavnik potomaka dinastije može da koristi reprezentativne objekte i druga sredstva u državnoj imovini”, piše u Predlogu zakona.
Princ ima pravo na dvojno državljanstvo
Višedecenijski izgnanički položaj porodice kralja Nikole, prema obrazloženju radne grupe, uslovio je da se ovim zakonom posebno uredi pitanje državljanstva potomaka dinastije.
“U ostvarivanju interesa Fondacije, članovi Fondacije ne mogu se baviti političkim aktivnostima”
“Potomci dinastije mogu steći crnogorsko državljanstvo bez obaveze otpusta iz državljanstva druge države. Ukoliko potomak dinastije stekne državljanstvo druge države ne gubi crnogorsko državljanstvo”, piše u Predlogu zakona.
Predlogom koji je u skupštinskoj proceduri, a što je novina u odnosnu na prethodni zakonski tekst koji je šef parlamenta vratio Ministarstvu pravde na doradu, definisano je osnivanje “Fondacije Petrović Njegoš”, kao organizacije na čijem je čelu predstavnik potomaka dinastije, a čije su aktivnosti usmjerene u pravcu afirmacije crnogorske kulture, realizacije humanitarnih i razvojnih aktivnosti od javnog interesa za Crnu Goru.
“U ostvarivanju interesa Fondacije, članovi Fondacije ne mogu se baviti političkim aktivnostima”, piše u Zakonu.
Za sedam godina 4,3 miliona eura
Fondacija će u sljedećih sedam godina za svoj rad dobiti 4,3 miliona eura iz budžeta Crne Gore.
“Porodična kuća izgradiće se prema tehničkoj dokumentaciji koju, u skladu sa zakonom i planskim dokumentima, predloži predstavnik potomaka dinastije"
“Sredstva u ukupnom iznosu od 1.500.000 eura izdvojiće se predstavniku dinastije i to iznos od 1.000.000 eura u 2011. godini i iznos od 500.000 eura u 2012. godini, a preostali iznos u jednakim ratama u narednih šest godina, počev od 2012. godine, kroz redovno finansiranje Fondacije”, piše u zakonu.
Predlogom zakona uređeno je pitanje smještaja potomaka dinastije tako što im je na trajno korišćenje data kuća i zemljište kralja Nikole na Njegušima i što će im se u određenom roku na Cetinju izgraditi porodična kuća, površine do 300 kvadratnih metara sa pripadajućim zemljištem do 5000 kvadratnih metara, kao i stan u Podgorici površine do 130 kvadrata.
“Porodična kuća izgradiće se prema tehničkoj dokumentaciji koju, u skladu sa zakonom i planskim dokumentima, predloži predstavnik potomaka dinastije, u roku od dvije godine od dana revizije glavnog projekta”, piše u Predlogu zakonu.
Za poslove na očuvanju i afirmaciji tradicije dinastije Petrović Njegoš, te obavljanje kulturnih, humanitarnih i drugih nepolitičkih poslova u cilju afirmacije crnogorskog identiteta, potomci dinastije koristiće prvi sprat dvorca “Kruševac” u Podgorici, a za protokolarne potrebe prizemnog dijela sa pravom prioriteta u odnosu na druge korisnike.
Odbio Đukanovića, iako je nudio veću platu
Predlogom zakona je predviđeno da administrativne i tehničke poslove za potrebe predstavnika potomaka dinastije u Crnoj Gori vrši državni protokol. Predstavnik potomaka dinastije, kako je predloženo, primaće platu jednaku bruto zaradi predsjednika Crne Gore, koja izosu 1.885 eura.
Na takva rješenja, ponuđena u avgustu prošle godine, princ je odgovorio da se potomku dinastije Petrovića nudi činovnički status.
Predlog zakona o kojem će poslanici uskoro raspravljati druga je verzija teksta, čiji je model je ustanovio potpredsjednik Udruženja pravnika Crne Gore Branislav Radulović.
Prethodni zakonski tekst, koji su oštro kritikovali princ i Krivokapić, a za koji je bivši ministar pravde Miraš Radović do kraja svog mandata tvrdio da je riječ o optimalnom zakonskom rješenju, povučen je prije nekoliko mjeseci iz skupštinske procedure.
Đukanović i Filip Vujanović bili su kategorični da se Crna Gora nije neodgovorno ponijela prema posljednjoj gospodarskoj porodici
To zakonsko rješenje princ Nikola je vidio kao pokušaj Vlade, na čijem je čelu tada bio Milo Đukanović, da „progura" tekst kojim se, između ostalog, ne predviđa pravo potomaka dinastije na povraćaj oduzete imovine, a princu zabranjuje bilo kakvo javno i političko djelovanje.
Na takva rješenja, ponuđena u avgustu prošle godine, princ je odgovorio da se potomku dinastije Petrovića nudi činovnički status.
Princ bi, da je prihvatio to rješenje, primao platu od oko 3.000 eura, odnosno mjesečnu zaradu na nivou bruto plate predsjednika Crne Gore.
Princ Nikola, nezadovoljan odnosom Đukanovićeve vlade prema njemu, nije se prošle godine pojavio na stogodišnjicu od proglašenja Crne Gore kraljevinom.
Đukanović i Filip Vujanović bili su tada kategorični da se Crna Gora nije neodgovorno ponijela prema posljednjoj gospodarskoj porodici. Takav odnos vlade i vladajuće partije prema crnogorskoj kraljevskoj lozi promijenio se dolaskom Igora Lukšića za premijera.
( Tanja Pavićević )