Gradnja deponije u Vasovim vodama: Građani pričaju, a nadležni ćute

Iako su ekološka i veterinarska inspekcija donijeli zabranu odlaganja medicinskog i životinjskog otpada, to se ne poštuje

0 komentar(a)
vasove vode, Foto: Svetlana Mandić
05.05.2011. 14:14h

"Građani Beransela i Berana su tražili da se dokumenta o deponiji Vasove vode učine javnim, da se izvrši kontrolno mjerenje i da stručnjaci odaberu najpovoljniju lokaciju. Umjesto toga dobili smo samo sudske procese, prijave, prijetnje, zastrašivanje i ćutanje svih nadležnih institucija“ kazao je na konferenciji koju je uNikšiću organizovao ekološki pokret "Ozon" predstavnik građana Beransela i Berana Gojko Cimbaljević.

Iako su ekološka i veterinarska inspekcija donijeli zabranu odlaganja medicinskog i životinjskog otpada na pomenutoj lokaciji to se, prema riječima učesnika konferencije, ne poštuje.

Slike medicinskog otpada su, kako rekoše, poslali i ministru zdravlja, a i ekološki inspektor je imao "nesreću" da se ubode na iglu od šprica dok je bio u kontrolideponije.

Vasove vode ne ispunjavaju uslove za gradnju sanitarne deponije jer je udaljenost od rijeke Lim manja od 500 metara.
Nedavno su nepoznati počinioci ubili oko 200 pasa lutalica čiji leševi su završili na Vasovim vodama, mjestu gdje se nalazi 15 izvora pitke vode ali i, kako rekoše govornici, "najveća planina smeća u Crnoj Gori".

Mjerenja pokazala da tu ne može bit deponija

Cimbaljević je podsjetio da su urađena tri mjerenja o udaljenosti rijeke Lim od sanitarne deponije i da su sva "kosa i horizontalna" mjerenja pokazala da su mještani Berana u pravu i da Vasove vode ne ispunjavaju uslove za gradnju sanitarne deponije jer je udaljenost od rijeke Lim manja od 500 metara.

Božidar Vučinić, iz firme "Eko –Montenegro", koja je autor Studije o izboru lokacije kazao je da napravljeno više grešaka i da svi pokazatelji govore da se mora odrediti nova lokacija na kojoj će biti napravljena deponija za sedam opština a Vasove vode se hitno moraju sanirati.

"Prvo je termin Vasova voda nezakonito preimenovan u Vasov do. Zatim je Eleborat o procjeni uticaja na životnu sredinu urađen prije idejnog projekta deponije, a glavni projekat još nije urađen. U decembru 2009 stupio je na snagu Pravilnik o tretiranju deponija, a početkom 2010 Zakon o upravljanju otpada i od tog trenutka ova lokacija je eliminisana jer u čl. 5 stoji da deponija mora biti makar 500 metara udaljena od stalnog riječnog toka, što ovdje nije slučaj“ kazao je Vučinić.

On je kazao da je prilikom izrade Studije o izboru lokacija napravljena nenamjerna greška jer nije uzeta u obzir blizina manastira Šudikovo, većsamo manastira Đurđevi stupovi.

Takođe, prema njegovim riječima, eliminacioni faktor je i činjenica da je sva dokumentacija rađena za četiri opštine, a sada je u opticaju gradnja deponije za sedam opština.

"Najbolje rangirana lokacija je Buča i umjesto nje predložena je drugorangirana Vasove vode. Navodno zato što nijesu riješeni imovinsko-pravni odnosi, ali nakon svega ovoga svjestan sam da je to bila manipulacija“ kazao je Vučinić.

Jovan Lončar je kazao da se još 2007. godine ponudio da otkupi lokaciju i da na taj način spasi to što se spasiti može
Aleksandar Perović, direktor "Ozona" naglasio je da su prvo i treće mjerenje platili građani Crne Gore, kao poreski obaveznici, dok su drugo mjerenje platili mještani Beransela i Berana i aktivisti "Ozona".

"Glavni projekat nije završen a usvojena je sva dokumentacija što nam samo govori da ukoliko postoji dobra volja može početi nove procedura ihitna sanacija Vasovih voda jer tamo imamo alarmantnu situaciju i smeća na sve strane. Ukoliko se na primjeru Vasovih voda ne naučimo da treba poštovati Zakon imaćemo uskoro Vasove vode svuda po Crnoj Gori“ upozorio je Perović i dodao da je upravljanje otpadom najveći ekološki problem u Crnoj Gori.

Jovan Lončar, kako ga najaviše, „najveća medijska zvijezda“, koji zbog jednog bilborda i glasa protiv deponije „bije bitku sa sudovima“ kazao je da su Perović i „Ozon“ jedini ekolozi u Crnoj Gori koji su im pružili podršku.

On je kazao da se još 2007. godine ponudio da otkupi lokaciju i da na taj način spasi to što se spasiti može.

Odgovor na ponudu nije dobio, već mu je umjesto toga u avgustu prošle godine skinut bilbor a on predat sudu. I ne samo on.

"Sljedeće srijede 43 mještana moraju da dođu u sud jer ih je tužio Vuka Golubović jer su branili pravo na život u čistoj sredini i htjeli da natjeraju one koji ne poštuju zakone Crne Gore da ih poštuju“ kazao je Lončar.

Uključena i eparhija budimljansko-nikšićka

U priču oko Vasovih voda i izgradnji deponije od početka se uključila i eparhija budimljansko-nikšićka, što pisanjem saopštenja, učešćem u blokadi deponije, ali i u razgovori sa nadležnim državnim organima i predstavnicima Evropske Unije.

"Uključeni smo iz više razloga. Zanemarena je lokacija manastira Šudikovo, a u blizini je i manastir Đurđevi stupovi koji uskoro slavi 800 godina postojanja. Toliko godina postoji i eparhija budimljansko-nikšićka pa se sa pravom pitamo da li je to poklon eparhiji koja je dala veliki doprinos očuvanju kulturnog i duhovnog naslijeđanašeg naroda u Vasojevićima a i šire", kazao je protosinđel Nikifor (Milović), sekretar eparhije budimljansko-nikšićke.