Je li moguće da će uvesti nacionalna odjeljenja?
Ministarstvo prosvjete nije potvrdilo, ali ni demantovalo glasine, da se razmišlja o formiranju odjeljenja sa učenicima jedne nacionalnosti
Sva đeca koja ne zbore crnogorskim, školovaće se sljedeće školske godine na svom, maternjem jeziku. To Ustavom zagarantovano pravo Ministarstvo prosvjete obezbijediće svim Srbima, Hrvatima, Albancima i Bošnjacima koji požele da uče na jednom od četiri jezika.
U resoru ministra Slavoljuba Stijepovića, međutim, za sada ne znaju kako će Srbima, Hrvatima i Bosancima koji su do juče učili na jednom – istom jeziku, obezbijediti školovanje na tri različita.
"Olakšavajuća" okolnost je što će se Albanci, kao i do sada, školovati na albanskom jeziku, ali i činjenica da će Ministarstvo "blagovremeno" pronaći model.
"Nastava u svim školama u Crnoj Gori izvodiće se na crnogorskom jeziku, a đeci građana kojima crnogorski jezik nije maternji, biće obezbijeđeno školovanje na njihovom jeziku. Način na koji će se realizovati nastava za ovu đecu biće blagovremeno utvrđen, do početka naredne školske godine", odgovorila je portparolka Ministarstva Vesna Gajević "Vijestima".
Ne znam koliko je realno formiranje praktično jednonacionalnih odjeljenja, ali se to sve češće pominje, kaže jedan od direktora
Ministarstvo prosvjete nije potvrdilo, ali ni demantovalo glasine, da obezbjeđivanje školovanja na maternjem jeziku svima koji ne govore crnogorski, vodi ka formiranju jednonacionalnih odjeljenja.
"U skladu sa Ustavom Crne Gore, Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju, Zakonom o manjinskim pravima i slobodama i Evropskom poveljom o regionalnim i manjinskim jezicima, Ministarstvo prosvjete će preduzeti sve neophodne radnje i mjere, na koje nas obavezuju navedeni propisi, da se svakom građaninu koji ne govori crnogorskim jezikom, obezbijedi školovanje na njegovom maternjem jeziku. Na ovaj način, obezbijediće se potpuna ravnopravnost svih naroda i manjinskih nacionalnih zajednica koji žive u Crnoj Gori", stoji u odgovorima, između ostalih, na pitanje da li može doći do miješanja, odnosno formirana odjeljenja u kojima će učiti samo đaci koji govore istim jezikom?
Sve češće se govori o tome
O tom, do juče nezamislivom rješenju, spekuliše se i u Ministarstvu prosvjete, a još više u školama, ali “Vijesti” nijesu uspjele pronaći sagovornika koji bi javno o tome govorio. Direktori podgoričkih škola hvataju se za glavu pri samom pomenu tog pitanja. Nekolicina njih potvrdila je “Vijestima” da nikakvo uputstvo Ministarstva prosvjete još nijesu dobili.
“Ne znam koliko je realno formiranje praktično jednonacionalnih odjeljenja, ali se to sve češće pominje. Praktično, ne postoji drugi način da se obezbijedi školovanje na maternjem (srpskom, hrvatskom i bošnjačkom) jeziku djeci koja to požele. Nemoguće je u jednom odjeljenju nastavu u isto vrijeme držati na srpskom i crnogorskom, na primjer”, kazao je jedan od direktora, insistirajući na anonimnosti.
VII 1 i VII 2
Više izvora “Vijesti” ne isključuje mogućnost da bi već predstojeće školske godine uprave škola mogle doći u situaciju da formiraju odjeljenja prvih razreda osnovnih i srednjih škola vodeći računa o jeziku na kojem dijete želi da se školuje. Slična praksa već je prisutna, jer su škole i do sada prilikom formiranja odjeljenja vodile računa o tome koji strani jezik će dijete da uči.
Eventualnim formiranjem odjeljenja po jezičko-nacionalnoj pripadnosti đaka, problem školovanja na maternjem jeziku bio bi riješen za nekoliko godina. Srbi bi učili u VIII1 na srpskom, Crnogorci u VIII2 na crnogorskom... Kome bi klicali navijači na košarkaškoj utakmici dvaju odjeljenja?!
Galerija
( Slavko Radulović )