Muslimanska braća podržala proteste u Siriji
Organizacija koja je zabranjena u Siriji, pozvala je stanovnike da izađu danas na ulice u znak protesta zbog pokušaja vlasti da krvavo uguše demonstracije protiv predsjednika Asada.
Organizacija Muslimanska braća, koja je zabranjena u Siriji, pozvala je stanovnike te bliskoistočne zemlje da izađu danas na ulice u znak protesta zbog pokušaja vlasti da krvavo uguše demonstracije protiv predsjednika Bassira Asada. "Rođeni ste slobodni, pa ne dajte tiraninu da vas podjarmljuje", navodi se u saopštenju rukovodstva Muslimanske braće u egzilu. To je prvi put da je ova organizacija otvoreno podržala demonstrante koji traže da Bassir Asad ode sa vlasti. Ona je stavljena van zakona 1982. godine, jer je pokušala da digne ustanak protiv tadašnjeg predsjednika Sirije - Asadovog oca, Hafeza. Antivladini aktivisti proglasile su ovaj petak "Danom gnijeva" protiv Bassira Asada i pozvale stanovništvo širom zemlje da izađe na ulice u znak protesta zbog ubistva više od 50 demonstranata u gradu Dara na jugu Sirije. Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo preko državne televizije da nije odobrilo nikakav "marš, demonstracije, ili protestno sjedenje" i ocijenilo da cilj takvih okupljanja jedino može biti ugrožavanje stabilnosti i bezbijednosti Sirije. Režim Bassira Asada sve žešće i krvavije nastoji da uguši demontracije i u tu svrhu koristi vojsku, snajperiste i tenkove. Otkako su u Siriji sredinom marta krenuli protesti, inspirisani ustancima u drugim arapskim zemljama, tamo je poginulo više od 450 ljudi, tvrde protivnici sirijskih vlasti. Trenutni protesti najveći su izazov Asadovoj porodici, koja vlada Sirijom već 40 godina. Bassir Asad smatra da se radi o zavjeri skovanoj u inostranstvu koju na terenu sprovode ekstremisti i naoružani razbojnici. Međutim, sirijski predsjednik je priznao da su zemlji potrebne reforme, i dok se on sa jedne strane brutalno razračunava s demonstrantima, sa druge nudi - promjene. Sirijska vlada je prošle sedmice ukinula permanentno vanredno stanje koje je trajalo decenijama i odobrila novi zakon kojim se garantuje pravo na mirne proteste, uz prethodno odobrenje ministarstva unutrašnjih poslova. Demonstranti, razjareni zbog sve većeg broja žrtava, više se, međutim, ne zadovoljavaju ponuđenim promjenama i traže da Asad i njegov režim odu sa vlasti.
Komitet za ljudska prava UN raspravlja o Siriji
Od Komiteta za ljudska prava UN biće zatraženo da pokrene istragu o ubijanju više od 450 ljudi, koji su posljednjih sedmica stradali na protestima protiv predsjednika Bassara Asada. Jedan od zahtijeva SAD i EU je da sirijski predsjednik Bassar Asad dozvoli stranim novinarima pristup informacijama i ukine ograničenja vezana za korišćenje interneta. Predsjednik Asad je prošle sedmice obećao reforme, a ukinuo je vanredno stanje koje je u Siriji uvedeno prije gotovo 50 godina kako bi se spriječila okupljanja ljudi. Zapadne diplomate, međutim, smatraju da to nije dovoljno i navode da je represija režima nastavljena i poslije ukidanja vanrednog stanja. Reagovala je i Turska čije vlasti su juče obećale Siriji tijesniju ekonomsku saradnju ukoliko predsjednik Asad izađe u susret zahtijevima za sprovođenje reformi.
( Beta )