Bez čega mozak slabije radi?
Nakon analize ponašanja i pamćenja gotovo 140 osoba prosječno starih 80 godina, ustanovili su kako je oslabljen društveni život doveo do slabije kognicije.
Naučnici sa Univerziteta Rush izdvojili su aktivnost koja je najvažnija za mozak, odnosno prevenciju kognitivnog opadanja koje dolazi sa starenjem. O čemu je riječ? O druženju, društvu i prijatnim razgovorima .
Nakon analize ponašanja i pamćenja gotovo 140 osoba prosječno starih 80 godina, ustanovili su kako je oslabljen društveni život doveo do slabije kognicije. Oni koji su u posmatranom razdoblju od pet godina bili društveniji, ujedno su zadržali oštar um i kognitivne vještine, piše u studiji objavljenoj u časopisu Journal of the International Neuropsychological Society.
"Kada opadnu kognitivne sposobnosti ljudi, logično je da će manje izlaziti i družiti se s prijateljima, uživati u kampovanju ili učestvovati u društvenim klubovima. Ako sposobnosti pamćenja i razmišljanja opadnu, socijalizacija postaje otežana", objasnio je dr. Bryan James, epidemiolog starenja i senilnosti Centra za Alchajmerovu bolest Univerziteta Rush.
Nikako se nemojte predati starenju i osamljivanju. Kad god možete prihvatite poziv za šetnju, kartajte, boćajte, roštiljajte...
( Vijesti online )