Podgorica će za parcelu ambasade Turske dobiti 419.000 eura

Raško Konjević je rekao da će odluka najvjerovatnije biti usvojena, jer, osim što ide u korist odnosa između Crne Gore i Turske, biće dobra i za Glavni grad

64 pregleda0 komentar(a)
konjević, Foto: Arhiva "Vijesti"
26.04.2011. 17:26h

Skupštinski Odbor za međunarodne odnose i evropske integracije podržao je danas sporazum vlada Crne Gore i Turske o razmjeni zemljišnih parcela za diplomatske misije.

Pomoćnik ministra finansija za imovinsko-pravne poslove Periša Perović kazao je da su vlade Crne Gore i Turske 17. decembra prošle godine potpisale sporazum.

Prema tom dokumentu, kako je rekao, Crna Gora će dobiti zamljište u diplomatskoj zoni u Ankari za potrebe ambasade, a Turskoj će biti dat plac u Podgorici.

Član Odbora iz Socijalističke narodne partije Vasilije Lalošević kazao je da infrastruktura graničnih prelaza sa BiH ne zadoljava evropske kriterijume i upitao da li se ovim sporazumima predviđa njihovo unapređivanje

On je kazao da je Glavni grad 9. decembra donio odluku o prenosu prava svojine na zemljištu.

Reagovao je član Odbora iz Socijaldemokratske partije Raško Konjević, koji je i predsjednik Skupštine Glavnog grada, navodeći da je zbunjen tvrdnjom da postoji pomenuta odluka.

“Zamolio bih Ministarstvo finansija da dostavi taj akt od 9. decembra prošle godine. Ta odluka ne postoji. Predlog te odluke biće na dnevnom redu Skupštine Glavnog grada tek u četvrtak”, kazao je on.

Konjević je rekao da će odluka najvjerovatnije biti usvojena, jer, osim što ide u korist odnosa između Crne Gore i Turske, biće dobra i za Glavni grad.

Kako je naveo, prema sporazumu Podgorica od Turske treba, na ime razlike u vrijednosti zemljišnih parcela, da dobije oko 419 hiljada eura.

Odbor je podržao i sporazume sa Bosnom i Hercegovinom o graničnim prelazima za pogranični i međunarodni saobraćaj.

Sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Dragan Pejanović kazao je da se sporazumima stvara pravni okvir za funkcionisanje graničih prelaza i daje doprinos dobrosusjedskim odnosima i regionalnoj saradnji.

Član Odbora iz Socijalističke narodne partije Vasilije Lalošević kazao je da infrastruktura graničnih prelaza sa BiH ne zadoljava evropske kriterijume i upitao da li se ovim sporazumima predviđa njihovo unapređivanje.

Pejanović je rekao da Vlada teži da se na graničnim prelazima stvori infrastruktura koja će omogućiti kvalitetnu bazu podataka o prelasku ljudi i roba. Time će, smatra on, granični prelazi biti brana za sve oblike kriminalnih aktivnosti.

Predstavnika Nove srpske demokratije Slavena Radunovića zanimalo je hoće li se zatvoriti privatni granični prelazi koji služe za šverc.

“Šta je sa privatnim graničnim prelazima koji su dati zaslužnim partnerima vlasti da bi preko njih mogli da švercuju”, rekao je Radunović.

Pejanović je odgovorio da ne zna za postojanje privatnih graničnih prelaza za šverc, ali nije isključio mogućnost da su mještani sa pograničnih područja preko svojih imanja napravili prelaze.