Na Odboru za trgovinu najavljeni ambiciozni projekti za zaštitu potrošača
Uspostavljen je nacionalni sistem za brzu razmjenu informacija između inspekcija i Uprave carina, a kontakt tačka je Tržišna inspekcija
Crnogorski potrošači uskoro će dobiti novi zakon o zaštiti, a u planu je i zakon o potrošačkim kreditima, kako bi se domaće zakonodavsto potpuno usaglasilo sa evropskim, saopšteno je na sjednici Odbora udruženja trgovine Privredne komore, koja je danas zasijedala u proširenom sastavu.
Kako bi se potrošači bolje zaštitili, u planu je i razgraničenje nadležnosti inspekcija koje kontrolišu tržište, kao i formiranje uprave za inspekcijski nadzor, koja bi objedinila sve organe nadzora, koji su trenutno rasparčani po ministarstvima i drugim institucijama.
Rada Marković je kazala da se nada da će Crna Gora uskoro pristupiti RAPEX sistemu, koji članicama EU omogućava brzo upozoravanje o nebezbjednim neprehrambenim proizvodima"Takvo rješenje biće bolje i za privredu i angažovane u tom organu", poručila je predsjednica Koordinacionog tijela za tržišni nadzor, i glavna tržišna inspektorka Rada Marković.
Ona je kazala da se nada da će Crna Gora uskoro pristupiti RAPEX sistemu, koji članicama EU omogućava brzo upozoravanje o nebezbjednim neprehrambenim proizvodima.
"Uspostavljen je nacionalni sistem za brzu razmjenu informacija između inspekcija i Uprave carina, a kontakt tačka je Tržišna inspekcija", kazala je ona.
Marković je navela da ubrzo očekuje i da se uspostavi regionali RAPEX sistem, kojem će pristupiti i Crna Gora.
U planu izrada registra za žalbe potrošača
Sekretar Odbora Savo Barović je kazao da je u okviru IPA projekta (predpristupni projekti EU) planirana izrada Centralnog informacionalnog sistem za registrovanje i upravljanje žalbama potrošača u različitim oblastima.
Ekspert Vitomir Fister, kazao je da nije najvažnije samo preuzeti zakonodavsto EU, već je potrebno kombinovati ga sa domaćim"Pripremiće se i Plan aktivnosti na uspostavljanju i unaprijeđivanju saradnje organa u prekograničnoj zaštiti potrošača", poručio je Barović.
Ekspert Vitomir Fister, kazao je da nije najvažnije samo preuzeti zakonodavsto EU, već je potrebno kombinovati ga sa domaćim. On je kazao da je u EU na snazi novi pristup bezbjednosti proizvoda, u kojem se država nije isključivo odgovorna, kao što je to ranije bio slučaj.
"Procjenu rizika vrše proizvođač, disktributer, potrošači i inspekcija", kazao je on.
Saopšteno je i da su u toku pregovori za zaključivanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa članicama Evropskog udruženja slobodne trgovine (EFTA), koji bi omogućio plasiranje crnogorskih proizvoda bez plaćanja carina u zemlje članice, a crnogorski potrošači će dobiti širi izbor i povoljnije cijene proizvoda.
Članice EFTA su Island, Norveška, Švajcarska i Lihtenštajn.
( Dražen Đurašković )