Najbitnija pravila intimne higijene

Ginekolozi navode kako postoje određena pravila koja se moraju poštovati, da bi se sačuvalo zdravlje polnih organa žene.

325 pregleda0 komentar(a)
higijena, Foto: Www.shutterstock.com
19.04.2011. 12:42h

Gotovo svakodnevno, žene koriste razne kreme, losione, tonike, mlijeka za tijelo i razna sredstva za skidanje šminke.

Većina redovno odlazi na pedikir, manikir, kozmetičke tretmane, kod frizera, na masžu, a sve to kako bi sačuvale svoju ljepotu.

Međutim, da li se ujedno mogu pohvaliti da na isto tako brižan i temeljan način njeguju intimne dijelove tijela?

O intimnoj higijeni se rijetko i govori i piše.

Po tom pitanju, djevojke najčešće dobijaju savjete od mame ili prijateljica, a sa tim savjetima, najčešće se ne slažu ni dermatolozi, ni ginekolozi.

Ginekolozi tako navode kako postoje određena pravila koja se moraju poštovati, da bi se sačuvalo zdravlje polnih organa žene.

Fluor genitalis je sekret u materici. Njegova količina i izgled mijenjaju se zavisno od količine hormona, psihičkih i fizičkih okolnosti. Normalan iscjedak u materici zdrave žene ima različite funkcije, a najbitnija je zaštita gornjih dijelova genitalija od infekcije.

Česta upotreba alkalnih sapuna i neutralnih kupki osnova je za razvoj bakterija koje izazivaju promjenu iscjetka.

Na tržištu postoji niz sredstava za intimnu njegu koja svojom kiselošću (pH) stvaraju zaštitu od genitalnih infekcija.

Higijenu intimnih dijelova tijela treba održavati specijalnim preparatima, najčešće gelovima određene kiselosti koji se mogu kupiti u apoteci ili svakoj bolje snabdjevenoj parfimeriji.

To su preparati s biljnim ekstraktima koji ne nadražuju sluzokožu i sprječavaju upalu.

Važno je da sapun ili specijalni preparat ima Ph oznaku od 3,8 do 4,5 jer tada neće doći do promjene bakteriološke sredine u vagini.

Zabranjena su unutrašnja ispiranja, osim ako to ne preporuči ljekar, jer se tako povećava mogućnost infekcije.

Ph vrijednost u vagini iznosi 3,3, što znači da je to kisela sredina.

Ako se ta kiselost naruši, broj laktobakterija se smanjuje i oslobađa se prostor za prodor drugih mikroorganizama.

Ta ravnoteža se poremeti kada tokom kupanja u vaginu dospije sapunica: konstantni bazni udari dovode do narušavanja mikroflore i infekcije, a prvi simptom je obilan vaginalni sekret karakterističnog, neprijatnog mirisa.

Preporučljivo je i da izbjegavate sintetički donji veš, pametniji je izbor pamuk: sintetički matrijali izazivaju razvoj štetnih bakterija.

Ne pretjerujte s upotrebom dnevnih uložaka, jer oni prave toplu, vlažnu, zatvorenu sredinu, a to je odlična podloga za razne infekcije.

Slijedi još nekoliko savjeta pravilne intimne njege:

* Za tuširanje koristite blage dječije ili medicinske sapune niske pH vrijednosti, obavezno u smjeru od venerinog brijega ka analnom otvoru.

* Ne kupajte se u kadi ili bazenu tokom menstrualnog ciklusa.

* Svaka žena treba da ima svoj peškirić isključivo za intimnu higijenu, koji treba da mijenja najmanje dva puta sedmično (najbolje svakodnevno, nakon svakog tuširanja).

* Nikako ne koristite sunđer ili rukavicu za pranje intimnih dijelova tijela, jer njima mogu da se nanesu mikroskopske povrede na nježnoj i osjetljivoj sluzokoži polnih organa.

* Mlaz vode i pokreti ruke prilikom pranja, uvijek treba da budu usmjereni odozgo naniže da se mikroorganizmi oko analnog otvora ne bi prenijeli na sluzokožu vagine. Ne usmjeravajte jak mlaz vode direktno u vaginalni otvor, da ne biste sprali zaštitni film koji sprječava prodor bakterija u vaginu. * Sapunom možete da perete samo kožu oko vaginalnog otvora.

* Uloške mijenjajte najmanje pet puta tokom dana. Ako koristite tampone, imajte u vidu da se oni ne koriste noću i da ne smiju da se nalaze u tijelu više od četiri sata. Inače, u većini zemalja ljekari savjetuju da se tamponi koriste samo povremeno.

* U slučaju vaginalne upale, upale grlića materice ili bilo kog drugog upalnog procesa polnih organa, uloške treba mijenjati češće nego obično, a tampone potpuno izbaciti iz upotrebe

* Tokom menstruacije izbjegavajte polne kontakte, jer se tih dana povećava rizik od upala.