Egipatskom blogeru tri godine zatvora zbog kritike vojske

Član vojnog savjeta, general-major Mohamed al-Asar rekao je juče na privatnoj televiziji ONTV da su oružane snage otvorene za kritiku, ali samo do izvjesne granice.

0 komentar(a)
12.04.2011. 09:13h

Egipatski vojni sud osudio je blogera Maikela Nabila Sanada na tri godine zatvora zbog vrijeđanja armije to jest izvještavanja o njenim zloupotrebama i tvrdnji da je ona i dalje lojalna svrgnutom predsjedniku Hosniju Mubaraku. Borci za ljudska prava smatraju da će se presuda široko i negativno odraziti na slobodu izražavanja u toj zemlji u kojoj je narodni bunt okončao višedecenijsku Mubarakovu vlast. Sanadu (26) je presuda izrečena bez prisustva njegovih advokata, navodi se u zajedničkom saopštenju sedam organizacija za zaštitu ljudskih prava iz Kaira. Vojne vlasti su preuzele vlast u Egiptu nakon svrgavanja Mubaraka.

Kritike sa mjerom

Član vojnog savjeta, general-major Mohamed al-Asar rekao je juče na privatnoj televiziji ONTV da su oružane snage otvorene za kritiku, ali samo do izvjesne granice.

Prema njegovim riječima, nema problema kad "kritiku s dobrim namjerama iznosi građanin, novinar ili emiter, koji želi javno dobro". "Problem je kad se ispituju namjere (vojske)", rekao je Al-Asar. Pariska organizacija Reporteri bez granica saopštila je da je "šokirana" trogodišnjom zatvorskom kaznom za Sanada i pozvala je vlasti da ponovo razmotre svoju odluku i oslobode Sanada "bez odlaganja". Krivično gonjenje Sanada, uhapšenog prije dvije sedmice u njegovoj kući, zasnovano je na njegovom blogerskom postu koji je bio naslovljen sa "Narod i vojska nikada nisu išli ruku pod rukom" i postavljao pitanje produžene naklonosti armije prema Mubaraku. Optužnicom su obuhvaćeni i Sanadovi postovi na društvenoj mreži Fejsbuk, u kojima je prenosio tvrdnje o vojnim zloupotrebama. Sanadov advokat je rekao da je njegov klijent, pored ostalog, postovao na blogu "vijesti grupa za ljudska prava i isječke iz novina" i upozorio da se "opasnost proteže na sve blogere, aktiviste za ljudska prava i novinare". Međutim, general-major Ismail Etman rekao je na televiziji ONTV da "nisu samo Sanadovi postovi bili uvredljivi, već je on agitovao protiv državne politike obaveznog služenja vojnog ruka i rekao da će ona 'nauditi ljudima'". Etman je takođe rekao da se sumnja da je Sanad imao "veze s inostranstvom", ali nije precizirao o kakvim vezama se radi.