12 godina od ubistva novinara Slavka Ćuruvije
Nakon više od jedne decenije od Ćuruvijinog ubistva, istražni organi još nisu otkrili ko su izvršioci, ni ko je naredio tu likvidaciju
Danas se navršava 12 godina od ubistva nekadašnjeg vlasnika "Dnevnog telegrafa" i nedjeljnika "Evropljanin" Slavka Ćuruvije, koji je ubijen ispred ulaza u zgradu u kojoj je stanovao u Svetogorskoj ulici, u centru Beograda za vreme NATO bombardovanja SRJ.
Nakon više od jedne decenije od Ćuruvijinog ubistva, istražni organi još nisu otkrili ko su izvršioci, ni ko je naredio tu likvidaciju.
U prisustvu članova porodice i kolega predstavnici nezavisnog udruženja novinara Srbije položiće venac na spomen obilježju na mjestu gdje je ubijen.
"Ubice koje su u Ćuruviju s leđa ispalile 17 metaka do danas nisu pronađene, a Ćuruvijina porodica, prijatelji i kolege smatraju da ubistvo ima političku pozadinu, zbog njegovih oštrih riječi i kritičkih stavova o režimu Slobodana Miloševića", navodi se u saopštenju NUNS-a.
Ćuruvija je ubijen na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, ispred ulaza u zgradu Svetogorskoj ulici, pet dana nakon što je u tadašnjem dnevnom listu "Politika ekspres" optužen za "priželjkivanje bombi" i "izdaju".
Neće prestati da traže
Istraga je, poslije pada vlasti Slobodana Miloševića, utvrdila da su ga danonoćno pratili pripadnici Državne bezbjednosti i da su iznenada, uoči samog ubistva, povučeni sa "zadatka".
Ćuruvija je ubijen iz automatskog pištolja, najverovatnije "škorpiona", u trenutku kada je sa svojom prijateljicom Brankom Prpom ušao u pasaž zgrade.
Specijalno tužilaštvo je u januaru 2007. godine podnijelo zahtjev za sprovođenje određenih istražnih radnji u vezi sa ubistvom Ćuruvije, a istražni sudija je saslušao više od 100 predloženih svjedoka povodom tog zločina.
Pored ostalih saslušano je "27 pratilaca" pripadnika DB, niz bivših funkcionera te službe, obavljeno je medicinsko-balističko vještačenje, a prikupljeni su i drugi materijalni dokazi.
Predstavnici Udruženja novinara Srbije (UNS) najavili su da neće prestati da traže od nadležnih da izvrše svoju obavezu i pronađu i kazne nalogodavce i ubice novinara i vlasnika "Dnevnog Telegrafa" Slavka Ćuruvije.
Dolovac: Saslušan je i Miloš Simović
Republički javni tužilac Zagorka Dolovac izjavila je da ubistvo Slavka Ćuruvije neće ostati nerješeno i da će tužilaštvo nastojati da počinioce ovog gnusnog zločina izvede pred lice pravde, a da je u okviru pretkrivičnog postupka, saslušan i uhapšeni član "zemunskog klana" Miloš Simović.
"Postoji određeni pomak u pretkrivičnom postupku. Obezbjeđen je veliki broj dokaza, saslušano je više od stotinu svjedoka, među kojima su bili i nekadašnji pripadnici Devete uprave Resora državne bezbjednosti, kao i tadašnji visoki funkcioneri MUP-a", rekla je Dolovac za "Politiku".
Prema njenim riječima, u okviru pretkrivičnog postupka, o ubistvu Ćuruvije saslušan je i uhapšeni član "zemunskog klana" Miloš Simović.
"Istraga će biti pokrenuta onog momenta kada identitet počinilaca bude otkriven. Ovo je jedan od nekoliko predmeta koji su naslijeđeni iz prošlosti i koji predstavlja veliki teret ne samo za organe koji po njemu postupaju, već i za čitavo društvo", rekla je republički javni tužilac.
Dolovac je i pored toga što, kako kaže, u ovoj fazi postupka ne može da govori o detaljima, podsjetila da su Ćuruviju uoči ubistva intenzivno pratili operativci tadašnje DB i da postoje indicije da je za taj zločin odgovorna tajna služba.
Prema njenim rečima, uviđaj i istražne radnje u vrijeme ubistva nisu kvalitetno urađeni, a postoje indicije i da su dokazi namerno skrivani.
"Otkrivanje istine i kažnjavanje odgovornih je ljudska i zakonska obaveza prema onima koji su zbog časnog i profesionalnog obavljanja novinarskog posla izgubili svoje živote. Zato, dok sam na ovom mjestu, neću stati dok zločini nad novinarima u Srbiji ne budu rasvijetljeni", rekla je Dolovac.
Uprkos mnogobrojnim uveravanjima i vlasti i pravosudnih organa da će ubistvo vlasnika "Dnevnog telegrafa" i nedeljnika "Evropljanin" biti riješeno, još se ne zna ko je na Uskrs, 11.aprila 1999. godine, ubio Ćuruviju u Svetogorskoj ulici (tada Ive Lole Ribara), u prolazu ispred broja 35.
( Tanjug )