Selektivnim abortusom u Kini će biti 20 odsto više muškaraca
"Nemogućnost velikog procenta muškaraca da pronađu partnerke uticaće na njih psihološki", upozorava se u kanadskoj studiji
U mnogim djelovima Kine, Indije i Južne Koreje za 20 godina će biti između 10 i 20 odsto više muškaraca nego žena i ova socijalna neravnoteža će imati posljedice po zdravlje stanovništva, tvrde stručnjaci.
"Nemogućnost velikog procenta muškaraca da pronađu partnerke uticaće na njih psihološki", upozorava se u studiji objavljenoj u časopisu Kanadskog udruženja ljekara.
U Kini je 2005. godine rođeno je 1,1 milion više dječaka nego djevojčicaAutori ove studije, stručnjaci Centra za međunarodno zdravlje i razvoj na Londonskom koledž univerzitetu, tvrde da je u tim zemljama davanje prednosti muškoj djeci u odnosu na žensku vrlo uobičajeno.
"Oni polaze od pretpostavke da će muška djeca mnogo lakše naći posao (naročito u zemljama u kojima je privreda zasnovana na poljoprivredi) i da imaju odgovornost da brinu o bolesnim i starim članovima porodice", kažu stručnjaci.
Diskriminacije i prije rođenja
Ova diskriminacija žena se vrši i prije rođenja, budući da se mnoge porodice opredjeljuju za takozvani selektivni abortus.
To znači da se odluka o prekidu trudnoće donosi kada se utvrdi da će buduća beba biti ženskog pola.
Ali nemaju sve žene mogućnost da utvrde pol djeteta na vreme da bi mogle prekinti trudnoću, pa u mnogim slučajevima, kada je novoređenče djevojčica, za nju počinje život ispunjen neuhranjenošću i lošim higijenskim uslovima, što se, na žalost, često završava preranom smrću.
U svakom slučaju, posljedice su iste: broj dječaka raste, a smanjuje se broj djevojčica.
Ako pođemo od činjenice da je normalno da se na svakih 105 dječaka rodi 100 djevojčica, u Južnoj Koreji je, na primer, 1992. godine na svakih 100 djevojčica rođeno 125 dječaka.
Zbog nedovoljnog broja žena, veliki dio stanovništva će ostati bez partnera i mogućnosti da ima potomstvoU Kini je 2005. godine na svakih 100 djevojčica rođen 121 dječak, odnosno rođeno je 1,1 milion više dječaka nego djevojčica.
Ovakva situacija dugoročno ima dve direktne posljedice.
"Zbog nedovoljnog broja žena, veliki dio stanovništva će ostati bez partnera i mogućnosti da ima potomstvo, a to može izazvati psihičke probleme i eventualno dovesti do porasta nasilja i zločina", kaže profesorka Londonskog univerziteta Tereza Hesket.
"Kad god dođe do promjena ovakvih razmjera, sasvim je logična pojava konfliktivnih manifestacija. Postojaće veća konkurencija i biće teže osnovati porodicu" kaže Giljermo Pouse, doktor psihologije i koordinator organizacije Psiholozi bez granica.
"Mnogo manji broj žena nego muškaraca neminovno dovodi do zamjene uloga, što znači da će muškarac morati da se prilagodi novom prostoru djelovanja i čak da promjeni očekivanja", dodaje on.
Galerija
( Tanjug )