U Japanu se nastavlja saniranje nuklearne centrale
Pumpanje azota koji bi trebalo da spriječi eksplozije vodonika u reaktorima, počelo je danas u oštećenoj nuklearnoj elektrani Fukušima jedan u Japanu, saopštila je tamošnja Agencija za nuklearnu i industrijsku bezbjednost.
Kako je naveo portparol te agencije Makoto Vatanabe, radnici su jutros počeli da pumpaju azot u prostor oko reaktora jedan.
TEPCO je saopštio da planira da sličnu operaciju upumpavanja azota započne i na reaktorima dva i tri.
Naučni komitet Ujedinjenih nacija za efekte atomske radijacije (UNSCEAR) u međuvremenu je saopštio da ne očekuje da bi nuklearni akcident u Fukušimi mogao da ima značajnijeg uticaja na zdravlje ljudi.
Nuklearna elektrana oštećena je razornim zemljotresom i cunamijem koji su 11. marta pogodili sjeveroistok Japana, usmrtivši, kako se procjenjuje, oko 25.000 ljudi.
Tada je došlo do oštećenja sistema za hlađenje, te su se reaktori pregrijali i vanredno su hlađeni morskom vodom.
Pregrijano ili oštećeno gorivo može da dovede do razlaganja vode na kiseonik i vodonik koji, kada reaguje s kiseonikom iz vazduha, izaziva eksplozije, a azot smanjuje tu mogućnost.
Voda visokog nivoa radioaktivnosti prestala je da ističe iz te elektrane u Tihi okean, saopštila je u srijedu kompanija koja upravlja tim postrojenjem.
Šef Komiteta Volfgang Vajs kazao je da je nesreća u Fukušima, sudeći po trenutno dostupnim podacima, manje dramatična nego ona u Černobilju 1986. godine, ali znatno ozbiljnija nego katastrofa na Ostrvu Tri milje iz 1979.
Prema najnovijim podacima Nacionalne policijske agencije, broj poginulih u zemljotresu i cunamiju u Japanu dostigao je 12.554, dok se 15.077 vode kao nestali.
( Vijesti online )