U Francuskoj od ponedjeljka zabranjeno nošenje burke

Muslimanke će, osim u džamiji, moći da nose burku u svom domu, hotelskoj sobi i automobilu, ali samo kad one ne voze.

0 komentar(a)
burka, Foto: Wikipedia
05.04.2011. 12:02h

U Francuskoj u ponedeljak, 11. aprila, stupa na snagu zakon o zabrani nošenja burke na javnim mjestima čime će Francuska postati druga evropska zemlja, nakon Belgije, koja je uvela takvu zabranu. Kako danas podsjećaju francuski mediji, "zakon o prikrivanju lica na javnom mjestu" usvojen je 12. oktobra i obuhvatiće žene koje nose nikab ili burku, a ima ih, prema povjerljivom izvještaju ministarstva unutrašnjih poslova, oko 2.000.

Zakon o prikrivanju lica na javnom mjestu" usvojen je 12. oktobra i obuhvatiće žene koje nose nikab ili burku, a ima ih oko 2.000.
Muslimanska zajednica u Francuskoj broji oko 7 miliona ljudi. Uoči stupanja na snagu zakona, francuske vlasti su organizovale jednomjesečnu kampanju pod nazivom "Republika ne krije lice", a ministarstvo unutrašnjih poslova je izdalo uputstvo u kojem su policajci upozoreni da ne kažnjavaju žene koje nose burku u blizini džamije. Zakon ne obuhvata samo žene koje nose marame, već i sve one koji ih na to primoravaju, kao i sve one čija identifikacija nije moguća zbog prikrivanja lica poput osoba koje nose na primer kapuljače. Nekoliko izuzetaka je predviđeno - nošenje kacige tokom vožnje motora ili zbog rizika posla, sportske aktivnosti, tradicionalni praznici, umjetničke manifestacije.

U uputstvo ministarstva unutrašnjih poslova objašnjava se da građani neće moći da sami "uzmu zakon u ruke" već da je njihova obaveza da pozovu policiju koja će utvrditi da li osobi koja nosi burku treba da naplati 150 eura kazne za kršenje zakona.

Muslimanke će, osim u džamiji, moći da nose burku u svom domu, hotelskoj sobi i automobilu, ali samo kad one ne voze.
Muslimanke će, osim u džamiji, moći da nose burku u svom domu, hotelskoj sobi i automobilu, ali samo kad one ne voze. Zakon predviđa kazne i za svakoga ko primora ženu da nosi burku, odnosno godinu dana zatvora ili 30.000 eura novčane kazne. Kazna je, međutim, dva puta veća - dvije godine zatvora, 60.000 eura, ako je u pitanju maloljetna osoba.