Radioaktivna voda ističe u more, novi zemljotres u Tokiju

Kan je posjetio grad Rikuzentakata od oko 20.000 stanovnika i pred gradskom kućom minutom ćutanja odao počast žrtvama

55 pregleda0 komentar(a)
02.04.2011. 10:47h

Snažan zemljotres jačine 5 stepeni od ukupno 7 po japanskoj skali seizmičkog intenziteta pogodio je oblast regiona Kanto oko Tokija, saopštila je japanska meteorološka služba.

Potres se dogodio oko 5 časova poslijepodne po lokalnom vremenu u gradu Hokota, u prefekturi Ibaraki, javila je japanska novinska agencija Kjodo.

Meteorološka služba je navela da se zemljotres dogodio na dubini od oko 50 kilometara i da nije izdato upozorenje na pojavu cunamija.

Povećana radijacija

Tokijska elektroenergetska kompanija (TEPCO) je saopštila da je u reaktoru 2 nuklearne elektrane Fukušima otkrivena pukotina u betonu kroz koju ističe radioaktivna voda u more, a ruski stručnjak Natalija Mironova smatra da je nuklearna katastrofa u Fukušimi mnogo veća od one u Černobilju.

U saopštenju tokijske kompanije je navedeno da nivo zračenja u betonskoj jami iznosi 1.000 milisiverta na sat i da se kompanija priprema da u nju ulije beton kako bi zaustavila curenje radioaktivnih materija, javio je Rojters.

"Budući da nivo radijacije u moru u blizini elektrane raste, pokušavali smo da utvrdimo zašto je to tako, a ovo bi mogao da bude jedan izvor. Provjeravamo uzorke vode iz mora u blizini elektrane, kao i iz jame i za sada ne možemo sa sigurnošcu da kažemo dok ne proučimo rezultate", rekao je zamjenik generalnog direktora japanske Agencije za nuklearnu i industrijsku bezbednost (NISA) Hidehiko Nišijama.

Izloženost radijaciji od 500 milisiverta na sat tokom kraćeg perioda može da poveća opasnost od raka.

"Fukušima prljava bomba"

U međuvremenu, ruski stručnjak za nuklearnu energiju Natalija Mironova ocijenila je da je nuklearna katastrofa u Fukušimi mnogo veća od Černobilja i da bi zbog nje moglo da dođe do novog definisanja međunarodne skale po kojoj se mjeri opasnost atomskih nesreća.

"Černobilj je predstavljao eksploziju prljave bombe. Sledeća prljava bomba je Fukušima i ona će stajati mnogo više u pogledu ekonomije i ljudskih žrtava", navele su agencije riječi Mironove, a prenio "Herald san".

Mironova je inženjer termodinamike koja je nakon katastrofe u Černobilju 1986. godine postala jedan od vodećih antinuklearnih aktivista u Rusiji.

"Černobilj je , na međunarodnoj skali, imalo, najveći, sedmi stepen opasnosti, a imao je samo jedan reaktor i trajao je samo dvije nedjelje. Fukušima traje tri nedjelje i tu imamo četiri reaktora koji znamo da su u veoma opasnom stanju", rekla je Mironova.

NISA tvrdi da kriza u Fukušimi ima peti stepen opasnosti.

Japanski premijer posjetio razrušeni sjeveroistok zemlje

Premijer Japana Naoto Kan posjetio je razrušeni sjeveroistok zemlje i raseljenom stanovništvu obećao pomoć i podršku, dok su vojska i policija nastavile potragu za tijelima poginulih u zemljotresu i cunamiju.

Više od 15.500 ljudi još se vodi kao nestalo, dok vlasti strahuju da je stradalo oko 25.000 ljudi.

Tri sedmice poslije zemljotresa i cunamija više od 165.000 još živi u skloništima, 260.000 domaćinstava i dalje nema tekuću vodu, a 170.000 je bez struje.

Razorni zemljotres i cunami koji su 11. marta pogodili Japan doveli su i do oštećenja nuklearne elektrane Fukušima 1, što je izazvalo curenje radijacije i evakuaciju stanovništva u prečniku od 20 kilometara.

Kan je posjetio grad Rikuzentakata od oko 20.000 stanovnika i pred teško oštećenom gradskom kućom minutom ćutanja odao počast žrtvama.

Japanski premijer je zatim posjetio jednu osnovnu školu koja je, kao i mnoge druge, postala prihvatni centar.

"Vlada će vas u potpunosti podržavati do kraja", rekao je Kan u obraćanju raseljenima, njih oko 250.

Japanska i američka vojska nastavile su danas iz helikoptera, aviona i brodova potragu za tijelima poginulih, dok policija traga za tijelima na kopnu.

U petak je nađeno 30 tijela, koja su uglavnom plutala u priobalju. Do sada je potvrđena smrt 11.800 ljudi.

Galerija