Savjet RTCG: Kredit nam ne gine, ali možda bude drugih mogućnosti
Goran Đurović predložio da bi najbolje rješenje bilo da se radnicima koji su višak daju otpremnine.
U narednih 90 dana Savjet Radio televizije Crne Gore (RTVG) donijeće novi Akt o sistematizaciji radnih mjesta, socijalni program za one koji budu proglešeni tehnološkim viškovima, a Javni servis stopiraće zapošljavanje novih kadrova, rezime je sjednice Savjeta.
Član Savjeta Goran Đurović predložio je da bi zbog finansijske krize u Javnom servisu najbolje rješenje bilo da se radnicima koji su višak daju otpremnine, a da se problem novca može riještiti kreditnim zaduženjem kod Vlade. On je kazao da se boji da su planovi za reduciranje broja zaposlenih teško ostvarivi.
Predsjednik Savjeta Dušan Simonović je odgovorio da bi kredit od Vlade možda bio jedno od rješenja, ali i da postoje drugi načini.
“Kredit nam ne gine, ali možda bude drugih mogućnosti. Trebalo bi vidjeti može li se reducirati program i vidjeti konačno koliki je broj zaposlenih na koje kuća treba da računa”, rekao je i kazao da Javni sevis ne mora da ima pet programa.
Simonoviću je, kako je kazao, simpatična činjenica da u Javnom servisu radi 80 rukovodilaca. On je predložio da bi trebalo stopirati zapošljavanje novih kadrova.
"Od kafe kuvarice do rukovodioca"
Član Savjeta Miško Vučinić je dodao da sa 735 stalnih radnika i 100 honoraraca i 40 hiljada eura na raspolaganju neće moći efikasno da riješe problem. I Vučinić je zaključio da bi se nakon sistematizacije, utvrđivanja broja radnika koji predstavljaju višak i kojima treba isplatiti otpremninu, treba obratiti Vladi koja će donirati sredstva.
“Treba napraviti analizu i utvrditi gdje ima viškova, a nakon toga ih motivisati da dobrovoljno uzmu otpremnine i odu"
Generalni direktor RTCG Branko Vojičić je rekao da nije spreman da govori o broju radnika koji su višak. On je kazao da godišnji plan predviđa broj izvršilaca i da svi mimo njega predstavljaju tehnološki višak.
Na sjednici je predloženo i da rukovodioci sami pripreme izvještaje sa informacijama čime su njihovi sektori opterećeni, uzimajući u obzir sve zaposlene - “od kafe kuvarice do rukovodioca”.
“Treba napraviti analizu i utvrditi gdje ima viškova, a nakon toga ih motivisati da dobrovoljno uzmu otpremnine i odu. Možda ostaviti mogućnost za honorarno, povremeno angažovanje radnika”, predložio je član Savjeta Vesko Vujanović.
"Četiri sekretarice manje, četiri kamermana više"
Momčilo Zeković je poručio da se višak radnika ne nalazi među novinarima, kamermanima i montažerima, već u administraciji u kojoj je zaposleno između 150 i 200 ljudi.
“Ovdje se radi o televizijskoj kući i program je na prvom mjestu. Tako treba da budu četiri sekratarice manje, a četiri kamermana više. Grijeh je što nije evidentiran broj onih koji rade u administraciji, odnosno onih koji sjede u kancelariji i ne rade ništa, a da ne pričam o onima koji nigdje i ne sjede”, kazao je.
Đurović je zatražio da generalni direktor formira komisiju koja treba da se usaglasi sa Sidnikatom javnog servisa.
“Nemojte da čekamo kraj godine. Ako neko nema volju i znanje da uđe u ovo neka to i kaže”, poručio je.
Sporni šlicevi i deklotei
Usaglašavanje Pravilnika o unutrašnjem redu u RTCG sa statutom te kuće promijenjen je u dijelu koji se tiče poslovnog izgleda zaposlenih žena, odnosno, dužini suknje, dubini dekoltea i šliceva.
Slavica Striković zapitala je ko bi bio zadužen za njihovo mjerenje, pa su se članovi odlučili za “jednostavan i umjeren” stil oblačenja u javnom servisu.
O Vojičićevoj zaradi na narednoj sjednici
Pred Savjetom RTCG nije se našao pravilnik o zaradama kojim je, između ostalog, predviđeno i revidiranje postojećeg ugovora o radu generalnog direktora Branka Vojičića i značajno smanjenje njegove mjesečne zarade.
Predsjednik Savjeta Dušan Simonović kazao je će se taj pravilnik na dnevnom redu naći na narednoj sjednici i dodao da ga sredstva informisanja s pravom upozoravaju da nije ispunio obećanje da sopstveni pravilnik stavi na dnevni red.
Vojičić je ponovio da se zarada generalnog direktora ne može regulisati posebnim pravilnikom, već kolektivnim ugovorom i zakonom. Prema podacima Komisije za spriječavanje konflikta interesa Vojičić mjesečno zarađuje 3.630 eura, a novim bi ugovorom njegova plata bila manja za hiljadu eura.
Galerija
( Milica Novaković )