Kompanija Doclea postavila sajt o spornim transakcijama Barovićevog fonda

Istraga o transakcijama Eurofonda je u toku, a mali akcionari koji smatraju da je iznošen novac na štetu fonda a u korist privatnih lica

146 pregleda0 komentar(a)
Vesko Barović, Foto: Arhiva "Vijesti"
30.03.2011. 08:17h

Manjinski akcionar Eurofonda, kompanija Doclea Capital, postavila je na Internetu veb sajt www.eurofondinsajder.me, na kojem je objavljena mreža povezanih lica i kompanija u Crnoj Gori i Bosni sa biznismenom Veselinom Barovićem koji kontroliše fond, i navedene sumnjive transakcije obavljene nakon prodaje akcija Elektroprivrede 2009. godine kada je Eurofond inkasirao 44 miliona eura.

Na sajtu se navode i kritike na račun rada Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV).

Doclea Capital je osnovao firmu i u Crnoj Gori koja je manjinski akcionar Eurofonda, a pored Stefana Pajkovića, koji je jedan od osnivača i direktor, u registru Privrednog suda navode se imena inostranih državljana Avrahama Bara i Marka Trafelija.

Istraga o transakcijama Eurofonda je u toku, a mali akcionari koji smatraju da je iznošen novac na štetu fonda a u korist privatnih lica, izgleda su krenuli u akciju i putem sajta pozvali su sve ostale zainteresovane vlasnike Eurofonda, njih više od 16.000, da im se pridruže.

Ove aktivnosti dobijaju na značaju, budući da će novim Zakonom o investicionim fondovima, koji priprema Vlada, nakon osam i po godina biti olakšana promjenljivost društava koja upravljaju fondovima, a prava malih vlasnika ubuduće bi trebalo da budu bolje zaštićena.

Najavljeno pokretanje tužbe

Iz Eurofonda nijesu željeli da komentarišu postavljanje novog sajta, ali nam je nezvanično rečeno da razmišljaju o pokretanju tužbe kojom bi tražili naknadu štete zbog povrede ugleda.

Manjinski akcionar Eurofonda se pita, između ostalog, na osnovu kojih informacija su portfolio menadžeri i Nadzorni odbor utvrdili valjanost investicija Eurofonda u BiH
Eurofondinsajder je objavio da su građani Crne Gore preko fondova posredno “ušli na crnogorsko tržište kapitala, ubjeđivani i uvjeravani da će njihove interese bolje zastupati oni koji o tim poslovima znaju više”.

"Danas je jasno da su oni “koji su znali više”, zahvaljujući neadekvatnim propisima i blagonaklonom odnosu regulatora, uspjeli ne samo da preuzmu značajan dio vlasništva u fondovima i njihovim društvima za upravljanje, već i da ostvare ogromne zarade trgujući, pored ostalog, sa povezanim licima, obavljajući krajnje sumnjive transakcije te naplaćujući menadžerske provizije od tri odsto i u periodima kad je tržišna vrijednost fondova dramatično padala iz godine u godinu" objavljeno je prije nekoliko dana na sajtu.

Manjinski akcionar Eurofonda se pita, između ostalog, na osnovu kojih informacija su portfolio menadžeri (Aleksandra Mitrović i Branko Kaluđerović) i Nadzorni odbor (Milić Popović, Armin Mulahusić i Milanko Damjanović) utvrdili valjanost investicija Eurofonda u BiH.

Sumnjivi poslovi

Na pitanje “Vijesti” koji su motivi Doclea Capitala da baš sada na ovaj način reaguju posle toliko vremena, Pajković je odgovorio:

Mislim da i tužilastvo treba da zainteresuju ove neregularnosti. Ukoliko se ništa od toga ne desi, Doclea Capital je u pravnoj, ugovornoj obavezi da učini sve kako bi zašitila interese svojih klijenata" rekao je Pajković
"Kad smo konkretno saznali gdje je Eurofond uložio novac od prodaje EPCG, izvršili smo analizu tih investicija. Postalo nam je jasno da se radi o sumnjivim poslovima… Imajući u vidu karakter pomenutih transakcija, s razlogom smo očekivali da će regulator preduzeti adekvatne mjere kako bi zaštitio sistem i akcionare fonda. Međutim, pred kraj januara ove godine smo saznali da je još krajem novembra 2010. donijeto „djelimično rješenje“ KHOV da su transakcije Eurofonda u BiH „izvršene u skladu sa propisima“. Mi takvu ocjenu nijesmo mogli da prihvatimo. Pristupili smo daljem istraživanju i sve svoje nalaze objavili sajtu Eurofondinsajder" rekao je Pajković.

A na pitanje šta dalje očekuju da će se desiti, i kakvi su njihovi dalji planovi, Pajković je odgovorio “da je malo je vjerovatno, ali ipak postoji mogućnost, da KHOV još jednom pregleda pomenute transakcije, kao i transakcije sa povezanim licima, te eventualno revidira svoj prvobitni stav”.

"To bi u ovakvoj situaciji bio očekivan korak za svakog regulatora. Mislim da i tužilastvo treba da zainteresuju ove neregularnosti. Ukoliko se ništa od toga ne desi, Doclea Capital je u pravnoj, ugovornoj obavezi da učini sve kako bi zašitila interese svojih klijenata" saopštio je Pajković.

Ko je Stefan Pajković?

Stefan Pajković, jedan od osnivača i direktor firme Doclea capital, je britanski državljanin crnogorskog porijekla. Živi i radi u Izrealu. Diplomirao je elektrotehniku na University College u Londonu.

Pet godina je radio kao trgovac finansijskim derivatima (trejder) u Deutsche Bank u Londonu. Kao jedan od partnera, 2000. godine osniva on-line brokersku kuću GT, koja je sredinom 2007. prodata južnoafričkom privatnom equity fondu. Kompanija Doclea Capital, Emerging Market Asset Manager osnovana je 2007. i ona investira novac imućnih pojedinaca i porodica.

Prošle godine Pajković je osnovao Integer Ventures, kompaniju koja kreira i investira u poslovne modele bazirane na Internetu.

Đikanović tvrdi da je sve legalno

Komentarišući kritike objavljene na sajtu EurofondInsajder, a na račun nedavne izjave da Komisija nema podatke da “fondovi ubrzano novac iznose iz zemlje”, njen predsjednik dr Zoran Đikanović je rekao “Vijestima”:

"Sve što se pravnim normama moglo povezati procesuirano je i dokazano od strane KHOV-a" istakao je Đikanović
”Ako je investicioni fond kupio akcije u BiH, Hrvatskoj, SAD-u ili Izraelu, znači da je nešto kupio... Tačno se zna gdje su te pare uložene. Niko nema patriotsku dužnost da samo ulaže u Crnu Goru, ako smatra da negdje drugo ima boljih prilika za ulaganje”.

Na pitanje da li ima informacije o ishodu istrage Tužilaštva koje je prošle godine kontaktiralo KHOV-a u vezi sa sumnjivim transakcijama, Đikanović je odgovorio:

”Tužilaštvo je od nas tražilo formalno izjašnjenje, a mi smo u koordinaciji sa istražnim organima u Federaciji BiH, Komisijom i berzom došli do informacija da se radilo o legalnim trgovinama”.

Komentarišući kritike Eurofondinsajdere, Đikanović je rekao da “ko je nezadovoljan ima pravo da se ljuti”, ali i napomenuo da je “drugo pitanje da li je u pravu”.

"Sve što se pravnim normama moglo povezati procesuirano je i dokazano od strane KHOV-a" istakao je Đikanović.