I plutonijum curi iz nuklearne centrale Fukušima 1
"Situacija je veoma ozbiljna", rekao je novinarima portparol japanske vlade Jukui Edano. "Dajemo apsolutno sve od sebe da se izborimo sa štetom".
Plutonijum curi iz oštećene nuklearne centrale Fukušima 1 i otkriven je u njenoj okolini, rekli su jutros japanski zvaničnici.
Plutonijum je detektovan u malim količinama na nekoliko tačaka u neposrednoj blizini Fukušime 1, i to je prvi put da se taj izuzetno opasan radioaktivni element pojavljuje među iscurejlim materijama nakon katastrofalnog cunamija koji je teško oštetio centralu, saopštila je uprava postrojenja.
Ovakav razvoj događaja dodatno komplikuje napore da se pregrijani reaktori ohlade i stabilizuju.
Kod preostala tri uzorka vjerovatno se radi o plutonijumu koji se raširio po mnogim mjestima svijeta u vrijeme kad su bile dozvoljene nadzemne probe nuklearnog oružja
Japanski zvaničnici za bezbjednost tvrde da iscurele količine plutonijama ne predstavljaju rizik po ljudsko zdravlje ali se pridružuju sumnjama da opasno radioaktivna voda zapravo curi iz oštećenih šipki nuklearnog goriva.
"Situacija je veoma ozbiljna", rekao je novinarima portparol japanske vlade Jukui Edano. "Dajemo apsolutno sve od sebe da se izborimo sa štetom".
Od pet uzoraka zemlje koji su uzeti iz okoline Fukušime 1 koji sadrže plutonijum, za dva se čini da su kontaminirana usled curenja iz reaktora, saopštila je kompanija Tokio elektrik, koja upravlja centralom.
Kod preostala tri uzorka vjerovatno se radi o plutonijumu koji se raširio po mnogim mjestima svijeta u vrijeme kad su bile dozvoljene nadzemne probe nuklearnog oružja, dodaje se u saopštenju.
Radijacija prodrla u zemlju
Plutonijum je teški element koji se ne jedini tako lako sa drugim hemijskim elementima, pa je manje vjerovatno da će se raširiti lako, kao što je to slučaj sa radioaktivnim oblicima cezijuma i joda.
Ali, plutonijum ima veoma dugačak period poluraspada - i po nekoliko stotina godina - a kada se udahne, ostaje u tijelu zauvjek i može da ošteti ljudsku DNK i izazove kancerogene mutacije ćelija.
Fukušima 1 se nalazi na 220 kilometara sjeveroistočno od Tokija, i vheruje se da je nakon 11. marta, kada je cunami izbacio iz stroja sisteme za hlađenje, u tri od ukupno šest reaktora došlo do djelimičnog topljenja šipki nuklearnog goriva.
Radijacija iz centrale prodrla je u zemlju, i nađena je u biljkama, sirovom mlijeku, pa čak i u pijaćoj vodi u Tokiju
Nakon niza požara i eksplozija nagomilanog vodonika, radnici su uspjeli da oštećenu centralu prikopčaju na struju, a u međuvremenu se bore sa pokvarenim pumpama i naglim skokovima radijacije, koji su nekoliko puta doveli do evakuacije osoblja.
Da bi pumpe za hlađenje reaktora dobile električno napajanje, prvo se iz centrale mora izbaciti kontaminirama voda koja emituje četiri puta jaču radijaciju od dozvoljene.
Radijacija iz centrale prodrla je u zemlju, i nađena je u biljkama, sirovom mlijeku, pa čak i u pijaćoj vodi u Tokiju.
Stanovništvu koje živi u krugu od 20 kilometara oko Fukušime 1 naloženo je ili da se odseli ili da ne izlaze iz kuća.
( Vijesti online )