Umjesto čempresa, apartmanske grobnice ili spomen park?
Mnogo građana je dezinformisano, ne znaju ni šta se radi i zbog takvih spekulacija, akcija odbora predstavljena je kao vandalska, kažu iz crkvenog odbora
Rekonstrukcija i adaptacija dijela groblja u naselju Gospoština uz katoličku crkvu Svetog Luke, probudila je duhove u gradu, a crkveni odbor katoličke crkve oglasio se kako bi spriječio spekulacije koje su se već proširile među mještanima da se radovima uništava jedno od najstarijih gradskih groblja u metropoli turizma.
Groblje u Gospoštini koje je osnovano prije gotovo dva vijeka 1836, nekoliko stotina metara od Staroga grada u Gospoštini podijeljeno je na dva dijela, jedna dio uz katoličku crkvu Svetog Tome, a drugu , uz pravoslavnu crkvu Svetog Anđela, međusobno ograničeno metar visokim kamenim zidom.
Svoje grobnice na ovom groblju imaju uglavnom starograđanske i porodice iz naselja u blizini Staroga grada.
Uz katoličko groblje nalazi se i staro takozvano austrougarsko groblje.
Umjesto čempresa apartmanske grobnice?
Optužbe da su sječom pet velikih čempresa uništili groblje, te da poravnanjem dijela austrougarskog groblja, namjeravaju da grade takozvane apartmanske grobnice, u Crkvenom odboru starogradske crkve Svetog Ivana, koje gazduje ovim grobljem, odbacuju kao neistinite i zlonamjerne.
"Mnogo građana je dezinformisano, jednostavno ne znaju ni šta se radi, i upravo zbog takvih spekulacija, kojima je akcija odbora predstavljena kao vandalska, željeli smo da pojasnimo sve, kako se ne bi gradom širili negatavni priča", saopštili su predstavnici odbora.
"Svaki čempres nakon 80 godina, mora da se ukloni jer postoji mogućnost da se sam srušio ili pod dejstvom vjetra."Oni su naveli da je upravo inicijativom nekoliko starobudvanskih porodica koje imaju svoje grobnice na ovom groblju, da se nešto učini , jer su čempresi potpuno uništili grobove, Odbor je napravio projekat sanacije , koji je predstavljen opštinskim službama.
"Dobili smo zeleno svjetlo i krenuli u radove na adaptaciji. Savjetovali smo se sa stručnjacima šta da radimo, i dobili smo povratnu inforamciju da svaki čempres nakon 80 godina, mora da se ukloni jer postoji mogućnost da se sam srušio ili pod dejstvom vjetra. Slikali smo oštećene grobnice, predali sve u Sekretarijat za komunalne djelatnosti, komunalnom preduzeću i komunalnoj policiji da se izvrši njihovo uklanjenje, te da se nakon završenih radova novi zasade, preko ograde", naveli su u odboru.
Crkveni odbor: Ideja o spomen parku
Oni su naveli da poravnanje dijela austrougarskog groblja, urađeno kako bi se na tom dijeli uradio spomen park, te da se cijeli prostor na pravi način uredi.
"Potrebno je razjasniti, jer to se očito ne zna, crkveno groblje, nije isto kao komunalno.""Poznato je da su Italijani prije pola vijeka uzeli ostatke vojnika koji su tu sahranjeni, jedino je u vrhu parcele ostalo nekoliko grobova austrougarskih. Operativa na tom dijelu nije zalazila. U pregovorima smo sa Austrijskom, Francuskom i Italijanskom ambasadom da se to groblje pretvori u spomen park, napravi zajednička kosturnica sa spomen obilježjem, i obnovi kapalica Svetog Antuna. Znači nije predviđena nikakva gradnja, niti izgradnja nekakvih apartmanskih grobnica za prodaju", kazali su u odboru.
Iz odbora su naveli da su u okviru groblja počeli obnovu starih grabnica , porodica koje nemaju svojih potomaka.
"Pravimo jednu zajedničku kosturnicu sa spomen pločom, a te grobnice će se urediti i davati porodicama iz Budve na korišćenje. Potrebno je razjasniti, jer to se očito ne zna, crkveno groblje, nije isto kao komunalno.
Znači onaj ko ima grobnicu, data mu je na korišćenje, nije u njegovom vlasništvu, znači ne može se prodavati jer je to u vlasništvu crkve. Koristiti se sve dok ima živih potomaka i 15 godina poslije zadnjeg ukopa u tu grobnicu, crkva daje grobno mjesto drugome na korišćenje.
Takođe donijeta je odluka da se svi grobovi na ovom groblju prave od bijelog kamena,a kako je to nekada bili, i kakva je bila tradicija na primorju. Za Uskrs planiramo da se blagoslovi groblje", naveli su u odboru.
Pregovori dvije crkve
Odbor će uputiti i zahtjev za sastanak sa pravoslavnim crkvenim odborom, kako bi im predočio sve podatke i otklonile se sve nedoumice, ukoliko postoje .
Otac Arsenije iz pravoslavne starogradske crkve Sveta Trojica kazao je da oni nemaju spor sa katalioličkim odborom, jer se radovi ne izvode na dijelu pravoslavnog groblja.
"Mi smo imali dogovor da se sastanemo, jer je postojala ideja da se izvrši proširenje groblja sa gornje strane i ništa više. Oni izvode radove na njihovoj zemlji", kazao je Arsenije.
Galerija
( Vuk Lajović )