Iz Kalušića kažu da je Rudnik "lagao" Ministarstvo ekonomije

Nezadovoljni građani tvrde da postoji i kontradiktornost u navodima Rudnika, u vezi sa eksproprijacijom, “gdje jednom konstatuju da je bilo eksproprijacije, a drugi put da nije”

99 pregleda0 komentar(a)
22.03.2011. 17:48h

Mještani pljevaljskog sela Kalušići tvrde da je rukovodstvo Rudnika uglja dostavilo netačne podatke Ministarstvu ekonomije, u vezi sa njihovim problemima sa kojima se suočavaju posljednjih nekoliko godina.

U saopštenju za javnost mještani su naveli da su to zaključili na osnovu odgovora koje im je Ministarstvo dostavilo, a u kojem je sadržan i odgovor Rudnika na njihove zahtjeve.

„Netačne su tvrdnje rukovodstva Rudnika uglja da su prekinuli ulice Miloša Tošića i Narodne revolucije, jer ih i dan-danas koristimo.

Tokom prošle godine Rudnik je modernizovao dio Ulice Miloša Tošića - Doganje - TE 'Pljevlja', ali se prikrivaju neke činjenice.

Ponuđeni alternativni put je pet puta duži od postojećeg, a građani su platili projekat puta svojim sredstvima”, navode mještani, pokazujući plan puta iz 1991. godine.

Mještani kažu da projekat tada nije realizovan zahvaljujući opstrukciji Rudnika uglja, koji je to pravdao brzim otvaranjem kopa Šumane.

“Urađena modernizacija bila je planirana u budžetu Opštine više puta. Nije tačna tvrdnja Rudnika da je dio puta prema kućama Terzića i Gogića asfaltiran, što se može ustanoviti na licu mjesta, i ne postoji nijedan imovinsko-pravni spor na ovoj dionici, kako navode iz Rudnika.

Rudnik tvrdi da je prekinuto odlaganje u Kalušićima još 1990, što nije tačno, jer se i danas odlaže.

Klizište je i dalje aktivno i stvara mještanima probleme, što se može konstatovati na licu mjesta.

Ovo potkrepljujemo izvještajem iz Javnog preduzeća Vodovod, koje često interveniše na vodovodnoj instalaciji koja puca usljed tektonskog poremećaja tla”, kažu mještani, koji posjeduju i dokumentaciju kojom potkrepljuju svoje tvrdnje.

Nezadovoljni građani tvrde da postoji i kontradiktornost u navodima Rudnika, u vezi sa eksproprijacijom, „gdje jednom konstatuju da je bilo eksproprijacije, a drugi put da nije”.

“Mi posjedujemo dokumenta koja potvrđuju da je, ipak, bilo”, tvrde mještani.

Oni kažu da “Rudnik tvrdi da nije njihova odgovornost za stvaranje deponije smeća na njihovom zemljištu”.

“Pitamo se ko treba da održava njihovo zemljište. Formiranjem odlagališta u Kalušićima, po nalogu Rudnika, uklonjena je trafo-stanica koja se nalazi u cetralnom dijelu sela, pored magacina eksploziva.

Dio sela je tada prebačen na privremenu trafo-stanicu, pravdajući to brzim otvaranjem kopa u Kalušićima. I danas smo prikopčani na taj priključak, pa umjesto 220 imamo duplo manji napon, što dovodi do kvarova elektrouređaja”, navodi se u odgovoru mještana Ministarstvu ekonomije.

U dopisu mještani navode da su od Ministarstva očekivali konkretnu pomoć, a da su dobili samo odgovor Rudnika uglja, koji je “neozbiljan i nije utemeljen na činjenicama”.

„Podnijeti su zahtjevi za nadoknadu štete na koje još nijesu ili neće da odgovore, već nas upućuju na duge sudske sporove. U proteklih 25 godina i narednih 15 uskraćena su nam prava na život i razvoj, čime se osjećamo odbačenim građanima. Ovakav zakon je neodrživ i pitamo se da li je poznat u evropskoj praksi”, naveli su mještani u pismu.