Dr Stefanović: Ljekari ne žele da rade na sjeveru
Kako Zavodu zvanično nedostaje 57, a i sistematizacijom je predviđen veći broj ljekara, Stefanović je obećao da će narednom periodu zaposliti i ostali kadar koji nedostaje
Višegodišnji problem deficita ljekara u službama hitne pomoći uskoro će početi da se rješava. Prvi korak je raspisivanje konkursa u većini crnogorskih gradova djelimično će biti riješen najkasnije za mjesec dana, tvrde nadležni.
Zavod za hitnu medicinsku pomoć ,kako je "Vijestima" potvrdio direktor Saša Stefanović, zaposliće 30-ak ljekara.
Kako Zavodu zvanično nedostaje 57, a i sistematizacijom je predviđen veći broj ljekara, Stefanović je obećao da će narednom periodu zaposliti i ostali kadar koji nedostaje.
Ističući da će se nakon zapošljavanja prvih ljekara djelimično prevazići postojeći problemi i obezbijediti nesmetano funkcionisanje službi, on objašnjava da se do sada to rješavalo angažovanjem izabranih doktora, koji su prekovremeno ordinirali u službama hitne pomoći.
"Konkurs će uz saglasnost Ministarstva biti objavljen najkasnije za mjesec dana, čime će biti pružena prilika kolegama koji su završili pripravnički staž, položili državni ispit, a nalaze se na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, da svoja znanja koriste, i stiču određena iskustva kroz rad u našoj ustanovi", poručio je Stefanović.
Međutim, on sa sigurnošću ne može da tvrdi da će u službama na sjeveru uspjeti angažovati sve neophodne ljekare, s obzirom da , kako ističe “većina njih posljednjih trideset godina gravitra ka glavnom gradu, te ih je teško zaposliti, a posebno zadržati na radnom mjestu”.
Osim ljekara nedostaje savremena oprema
Tako će se za sada, kako je precizirao, u službama hitne pomoći u Bijelom Polju, Andrijevici i Pljevljima angažovati četiri, na Žabljaku tri, a u Kolašinu, Beranama, Plavu, Rožajima, te Baru i Ulcinju još dva ljekara.
"U Službi u Herceg Novom najvjerovatnije ćemo zaposliti još jednog doktora, dok se u Nikšiću gdje je šest zaposlenih ljekara nedovoljno, za sada taj broj neće mijenjati", naveo je Stefanović.
Osim ljekara, tim službama u većini opština godinama nedostaju nova, savremena oprema i vozila za transport pacijenata, jer su postojeća stara više decenija. Stefanović uvjerava da je “država ocijenila da se nedostaci koji postoje u funkcionisanju službi hitne pomoći i odstupanja od evropskih standarda moraju prevazići, što će se intenzivirati u naredne dvije godine.
“Iako zastarjeli, oprema i vozila su servisirana i funkcionalna. Uskoro ćemo obezbijediti osam novih vozila, a u naredne dvije godine postepeno ćemo nabavljati savremeniju opremu i još novih reamobila”, obećao je direktor.
Ove godine pregledano 45.000 ljudi
Stefanović uvjerava da iako u prilično skromnim uslovima, tokom prva dva mjeseca ove godine u tim službama pregledano je 45.000 ljudi, a urađeno je i 7.000 pregleda u stanu, i u toku tog perioda nije bilo primjedbi na njihove usluge, dok im je od osnivanja Zavoda u julu prošle godine, pristiglo 12.
Trenutno je formirano oko 80 medicinskih timova na nivou cijele Crne Gore, dok je u planu kako je ranije najavljivano iz Ministrastva, da Zavod ima 159 timova ljekara, zajedno sa srednjim i visokim medicinskim kadrom, kao i 32 tima za sanitetski transport.
( Tanja Jovanović )