U Zagoriču možete kupiti mast od divlje mačke
"Mast se obično maže na bolno mjesto, a bilo je i slučajeva da je neki piju. Nemam puno masti od divljih mačaka, ali to što imam prodajem", rekao je lovac.
U Zagoriču se može kupiti mast od divlje mačke, koja se koristi za liječenje reumatskih problema. Divlje mačke jedan naš sugrađanin lovi u Gornjoj Morači. Kako kaže on, ljudi kupuju mast jer ona liječi reumu i probleme sa zglobovima.
"Mast se obično maže na bolno mjesto, a bilo je i slučajeva da je neki piju. Nemam puno masti od divljih mačaka, ali to što imam prodajem", rekao je lovac, dodajući da gram masti košta oko 50 centi, a on trenuto kući ima oko pola kilograma. Tvrdi da redovno u zimskim mjesecima putuje u Gornju Moraču, ali tamo ne ide samo da bi se bavio lovom na pomenutu divljač.
Ne želi nikakvu reklamu za svoj posao, jer kaže da ima kupaca. Oglas za prodaju masti od divlje mačke naš sugrađanin je dao u Tender oglasima.
Dviljih mačaka ima u svim kraškim područjima
Mladen Ćabak iz Lovačkog saveza Crne Gore navodi da u svim kraškim područjima postoje divlje mačke.
Mast se obično maže na bolno mjesto, a bilo je i slučajeva da je neki piju. Nemam puno masti od divljih mačaka, ali to što imam prodajem"Ima ih na sjeveru države, a što se tiče Gornje Morače, s obzirom na to da je i to kraško područje, ima ih i tamo", istakao je Ćabak, dodajući da pouzdano zna da se mast od divlje mačke koristi kao lijek.
"Vrlo je tražena u predjelu Bosne i Hercegovine. Čuva se iznad peći, a koristi se za reumatske probleme i razne povrede i rane", navodi Ćabak.
Nisu zaštićene, osim lovostajem
Iz Zavoda za zaštitu prirode je “Vijestima” saopšteno da divlje mačke nisu zaštićene vrste, ali spadaju u vrste za koje važi lovostoj.
"Divlja mačka je sitna dlakava divljač. Nije zaštićena trajnom zabranom lova, ali je zaštićena lovostajem. Prema članu 3, Zakona o lovstvu i divljači, oni su kao prirodno bogatstvo i dobro od opšteg interesa, zakonom određene životinjske vrste sisara i ptica koje slobodno žive u prirodi ili se uzgajaju u prostoru namijenjenom za uzgoj i razmnožavanje u svrhu lova i korišćenja", kazala je Jelena Koprivica iz Zavoda za zaštitu prirode.
Predsjednik Lovačkog društva “Morača” Petar Medenica je istakao da divljih mačaka ima i u Gornjoj i u Donjoj Morači.
"Može da se nađe u svim djelovima Morače, zastupljena je kao divljač i kao štetočina. U periodu razmnožavanja ne smije da se lovi dva ili tri mjeseca – kazao je Medenica.
Veća i jača od pitome mačke
Jelena Koprivica je sopštila da kod nas živi divlja ili šumska mačka Felis silvestris Scherb. Dugo je važilo mišljenje da je domaća mačka nastala od divlje, ali novija istraživanja se ne slažu s tim gledištem.
Divlja mačka u predvečerje odlazi u lov. Veoma je opasna za male i osrednje životinje. Zna da se ušunja u ptičja gnijezda, kao i da zaskoči na leđa i da životinji prereže krvne sudove na vratu.
"Divlja mačka je znatno veća i jača od domaće mačke. Ona dostiže veličinu lisice. Danas živi po cijeloj Evropi, izuzev sjevernih krajeva Skandinavije i Rusije, gdje je zastupa ris. Živi usamljeno u osrednjim planinama bogatim šumama. U predvečerje odlazi u lov. Veoma je opasna za male i osrednje životinje. Zna da se ušunja u ptičja gnijezda, kao i da zaskoči na leđa i da životinji prereže krvne sudove na vratu.
U slučaju da promaši u skoku, ne goni životinju dalje, nego radije traži novi plijen. Glavna hrana su joj miševi i male ptice. Ponekad napada i veće životinje. Nasrće i na srne i jelene jer je fizički mnogo jača. Ima veliku sposobnost skrivanja na granama, jer joj se boja tijela, tj. krzna veoma dobro stapa sa bojom drveta i grana. Veoma je opasna", rekla je Koprivica, ističući da je mnogi na našim područjima miješaju sa risom kad je vide.
( Vlado Otašević )