Kiša meteorita stvorila život?
Naučnici tvrde da je kiša meteorita poput ovog možda pogodila Zemlju u njenoj ranoj fazi i na taj način obezbjedila sastojke neophodne za nastanak života
Meteorit Grave Nunataks 95229, nazvan po mjestu na Antarktiku gdje je otkriven 1995. godine, mogao bi da doprinese da teorija prema kojoj je život na Zemlji pokrenut iz svemira dobije veći značaj, tvrde naučnici.
Hemijske analize ovog meteorita pokazuju da je bogat gasom amonijakom, koji sadrži element azot, otkriven u proteinima i DNK koji čine osnovu života.
Naučnici tvrde da je kiša meteorita poput ovog možda pogodila Zemlju u njenoj ranoj fazi i na taj način obezbjedila sastojke neophodne za nastanak života.
Detalji studije koju su sproveli naučnici Državnog univerziteta Arizone i Univerziteta Kalifornije u Santa Kruzu objavljeni su u časopisu “Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Nova studija je zasnovana na analizi oko 4 grama praha dobijenog od meteorita otkrivenog 1995. godine.
Ispostavilo se da se u prahu nalazi velika količina amonijaka i ugljovodonika. Rukovodilac istraživanja, profesor Sandra Picarelo, kaže da studija pokazuje da je kiša meteorita mogla da “okupa” zemlju korisnom mješavinom komponenata, uključujući i veliku količinu amonijaka.
Prema njenim riječima, takvi meteoriti su mogli da snabdiju Zemlju dovoljnom količinom azota u odgovarajućem obliku neophodnog za nastanak primitivnih oblika života.
( Vijesti online )