Sporan popis u Albaniji, protest poznatih ličnosti
Popis koji je trebalo da se održi u aprilu ove godine nedavno je odložen za novembar. To je zvanično objašnjeno lokalnim izborima koji se održavaju 8. maja, pa bi to navodno moglo da izazove konfuziju.
Grupa poznatih ličnosti u Albaniji potpisala je peticiju u kojoj je izrazila veliku zabrinutost zbog predstojećeg popisa stanovništva na kome bi građani mogli da se izjašnjavaju o etničkoj i vjerskoj pripadnosti.
Peticiju su potpisale 52 poznate ličnosti među kojima su bivši i sadašnji političari, pisci, istoričari i ona je upućena predsjedniku države Bamiru Topiju, premijeru Salji Beriši i predsjednici parlamenta Jozefini Topali, javila je agencija ATA.
U peticiji se ističe da su po Deklaraciji iz Kopahagena "vjerska i etnička pripadnost individualno pitanje".
Popis koji je trebalo da se održi u aprilu ove godine nedavno je odložen za novembar. To je zvanično objašnjeno lokalnim izborima koji se održavaju 8. maja, pa bi to navodno moglo da izazove konfuziju.
Projektu popisa stanovništva, vrijednom 15 miliona eura, protive se i predstavnici vjerskih zajednica, istoričari, neke partije i organizacije civilnog društva, osporavajući upitnik sa više od 100 pitanja koji građani treba da popune. Posebno su sporna pitanja koja se odnose na vjersku i etničku pripadnost građana u Albaniji.
Nekoliko desetina mladih aktivista desnice okupilo se u subotu ispred zgrade parlamenta Albanije u Tirani da bi izrazili protest zbog najavljenog popisa stanovništva, na kojem će se građani izjašnjavati i o svojoj etničkoj i vjerskoj pripadnosti.
Demonstranti, članovi udruženja "Mlade patriote", nosili su nacionalne zastave i transparente na kojima je pisalo: "Albanija nije multietnička država" i "popis po etničkoj osnovi ugrožava nacionalnu bezbjednost".
Demonstracije mladih desničara podržala je Partija pravde, integracije i jedinstva (PJIU), kao i mnogobrojni građani Tirane koji su se priključili mirnim protestima.
Albanija ima nešto više od tri i po miliona stanovnika među kojima ima i Grka, Srba, Crnogoraca, Makedonaca, Vlaha, Roma ali njihov broj se tačno ne zna pošto su u vrijeme komunističkog režima decenijama bili žrtve pritisaka i asimilacije.
( Tanjug )