Naučnici kritikuju ponašanje kancelarke u aferi Gutenberg
Univerzitet u Bajrojtu, na kojem je Gutenberg branio doktorski rad, oduzeo mu je titulu.
Više od 25.000 njemačkih naučnika, doktora nauka i ljudi koji upravo rade doktorat potpisalo je otvoreno pismo saveznoj kancelarki Angeli Merkel u kojoj joj se zamjera da se držanjem u aferi Gutenberg narugala nauci i naučnicima, javlja Beta. Nakon što su mediji razotkrili da je na više stotina stranica svog doktorskog rada upotrijebio citate bez navođenja izvora, ministar odbrane Karl Teodor Gutenberg objavio je da doktorsku titulu neće koristiti i naglasio da nije imao namjeru da vara, već da je "izgubio pregled" nad velikim brojem citata.
Univerzitet u Bajrojtu, na kojem je Gutenberg branio doktorski rad, oduzeo mu je tituluKancelarka Merkel je zahtjeve da se Gutenberg smijeni sa ministarske funkcije odbacila, navodeći da ga nije zaposlila "kao naučnog saradnika".
Univerzitet u Bajrojtu, na kojem je Gutenberg branio doktorski rad, oduzeo mu je titulu. Jedan od profesora prava ne katedri na kojoj je rad 2006. predat, Oliver Lepsijus je ocenio da je fakultet "nasjeo prevarantu".
Ruganje naučnim saradnicima i doktorantima
U otvorenom pismu kancelarki potpisnici sada navode da "potrešeni i sa velikim nerazumevanjem" prate debatu o optužbama za plagijat na račun ministra Gutenberga.
U međuvremenu se i više političara vladajuće kancelarkine konzervativne Hrišćansko-demokratske unije (CDU) odvažilo da kritikuje način na koji se tretira "afera Gutenberg"
"Imamo utisak da svim silama pokušavate da zadržite ministra koji uprkos mnogim dokazima koji potvrđuju suprotno, tvrdi da nije svjesno varao", navode potpisnici koji kancelarkinu reakciju tumače kao "ruganje naučnim saradnicima i doktorantima koji na pošten način pokušavaju da daju doprinos nauci". Potpisnici otvorenog pisma su ocijenili da je kancelarka svojim držanjem "posredno pokazala da misli da je neosnovano sticanje doktorske titule kavaljerski delikt i da je akademska časna riječ u stvarnom životu nevažna", čime je nanijeta "šteta ugledu Njemačke u naučnom svijetu". U međuvremenu se i više političara vladajuće kancelarkine konzervativne Hrišćansko-demokratske unije (CDU) odvažilo da kritikuje način na koji se tretira "afera Gutenberg".
Konzervativna ministarka za nauku i istraživanje Anete Šavan izjavila je u jednom intervjuu da se "stidi, i to ne samo u sebi", zbog debakla u vezi sa Gutenbergovim doktorskim radom.
Udarac njemačkoj demokratiji
Predsjednik Bundestaga, takođe političar CDU Norbert Lamert ocijenio je da je aferom nanijet težak udarac "povjerenju u njemačku demokratiju".
"Nije više moguće da ostane na položaju na kojem je istovremeno i šef dva Univerziteta njemačkih oružanih snaga"Slične stavove iznijeli su i šef vlade pokrajine Saksonija-Anhalt Volfgang Bemer i nekadašnji premijer pokrajine Tiringija Bernhard Fogel. Portparol vladajućih Liberala za nauku Martin Nojman, takođe smatra da ministru Gutenbergu treba dati još dvije sedmice da razjasni sve optužbe za plagijat, te da ako to ne učini "nije više moguće da ostane na položaju na kojem je istovremeno i šef dva Univerziteta njemačkih oružanih snaga". Opozicija u Bundestagu i dalje zahtijeva Gutenbergovu ostavku, a šef frakcije opozicione Socijaldemokratske partije Njemačke u Bundestagu Frank-Valter Štajnmajer je ocijenio da kancelarki i ministru odbrane neće poći za rukom da cijelu aferu pometu pod tepih.
( Vijesti online )