Glavni grad isplatio tri miliona eura zbog pogrešno obračunatih zarada
Od 2008. godine do sada tužbe su podnijela 894 službenika i namještenika tražeći nadoknadu štete
Glavni grad je do kraja 2017. godine, zbog nepravilno obračunate zarade, zaposlenima isplatio 3.033.558 eura.
Zbog neusklađenih koeficijenata sa zaradama koje su im isplaćivane, Glavni grad su od 2008. godine do sada, tužila 894 službenika i namještenika, tražeći nadoknadu štete. Od tog broja, do sada je pravosnažno okončano 388 predmeta.
Iz PG biroa je „Vijestima“ saopšteno da u većem broju tih predmeta tužbeni zahtjevi nijesu u cjelosti usvojeni, već je tužbeni zahtjev djelimično odbijan za period do 19.septembra 2009. godine na osnovu pravnog stava Vrhovnog suda Crne Gore.
„Kao i u slučajevima gdje su pojedini službenici i namještenici dobili rješenje o raspoređivanju sa utvrđenim koeficijentom u spornom periodu, a na ista nijesu ulagali žalbu nadležnoj Komisiji za žalbe u propisanom roku“, navodi se u odgovoru PG biroa.
Tužbe su, kako je saopšteno iz Grada, podnijeli skoro svi službenici i namještenici koji su bili u radnom odnosu u organima i službama Glavnog grada u periodu od septembra 2008. do 1. februara 2014. godine.
U isplaćeni iznos od 3.033. 558 eura su, kako je „Vijestima“ potvrđeno iz gradske uprave, uključeni i sudski troškovi od otprilike 10 odsto, kao i kamate od oko 30 odsto.
Odbornica Demokratske Crne Gore Zdenka Popović je kazala da veliki broj tužbi koje su podnosili službenici i namještenici zaposleni u službama Glavnog grada, po osnovu radnih sporova, govori o izuzetno neodgovornom odnosu izvršne vlasti u Glavnom gradu, kako prema pravima zaposlenih, tako i prema imovini Glavnog grada.
“To je potvrda osionosti, neodgovornosti i neprofesionalizma funkcionera koji obavljaju poslove za koje su izabrani da rade isključivo po zakonu. Međutim, u odsustvu odgovornog odnosa, kako prema zaposlenima tako i prema građanima, najodgovorniji pojedinci iz Glavnog grada su oštetili budžet Podgorice samo od početka 2014. do 6.11. 2017. godine u iznosu od 2,2 miliona eura”, ocijenila je Popović.
Ona je istakla da je, pored glavnice za koju je utužena lokalna samouprava, enormno visoka zatezna kamata i da su ogromni troškovi parničnog postupka.
“Na primjer, u jednom sporu, koji je iznosio 7.652 eura, zatezna kamata je iznosila 2.210 eura, a troškovi postupka 620 eura”, kazala je Popović.
Popović je ocijenila da su Demokrate na ove činjenice ukazale još 29. januara 2015. o čemu je sačinjena službena zabilješka. Na tom sastanku je, kako je kazala Popović, predstavnik kluba Demokrata predložio da se radni sporovi riješe u neposrednom razgovoru sa zaposlenima, kako bi se izbjegla isplata zateznih kamata i ogromnih troškova parničnih postupaka.
“Napominjem da je u toku 2014. godine bilo 144 tužbe i da je isplaćeno 47.574 eura. U 2015. godini bilo je 112 tužbi, a isplaćeno 59.590 eura. Godinu kasnije podnijeta je 371 tužba, a isplaćeno 762.230 eura, dok su za prvih 11 mjeseci 2017. godine podnijete 802 tužbe, a isplaćeno 1.305.753 eura”, istakla je Popović.
Radnici traže i povraćaj nezakonito oduzetih 10 odsto
Veliki broj radnika tužio je Glavni grad, tražeći povraćaj nezakonito oduzetih deset odsto od plate po nalogu tadašnjeg gradonačelnika Miomira Mugoše.
Mugoša je u junu 2013. godine donio odluku o umanjenju zarada u svim gradskim preduzećima, o čemu su direktori obaviješteni putem faksa.
Odluci o umanjenju zarada su se povinovali svi direktori, osim prvog čovjeka preduzeća “Vodovod i kanalizacija” Vladana Vučelića.
( Željka Vučinić )