Ministarstva finansija Mugoši: Bez dozvole posao ne važi
Ukoliko se odluka o otuđenju imovinskih prava u bilo kojoj jedinici lokalne samouprave donese bez saglasnosti vlade, to znači da ta odluka ne proizvodi pravno dejstvo
Ministarstvo finansija ponovilo je sinoć da će biti nevažeća svaka odluka lokalnih samouprava, koja se o prodaji državne imovine donese bez prethodne saglasnosti vlade.
Iz PR službe ministarstva Milorada Katnića, saopštili su da su odredbe Uredbe o prodaji i davanju u zakup stvari u državnoj imovini i Zakona o državnoj imovini već jasno protumačili i da, u tom smislu, nemaju da dodaju ništa novo.
Na pitanje “Vijesti”, kakve će konsekvence biti ako podgorički parlament usvoji odluku o raspolaganju državnom imovinom, na čemu insistira gradonačelnik Miomir Mugoša, iz Ministarstva finansija su odgovorili:
“Uredbom o prodaji i davanju u zakup stvari u državnoj imovini dodatno je precizirana odredba koja se odnosi na obavezu pribavljanja prethodne saglasnosti vlade. Da bi nadležni organ opštine, Glavnog grada i Prijestonice, koji je u skladu sa zakonom i statutom određen za raspolaganje imovinskim pravima, donio odgovarajuću odluku o otuđenju imovinskog prava, u skladu sa Zakonom, neophodno je prethodnu saglasnost vlade obezbijediti prije donošenja odluke nadležnog organa.
Ukoliko se odluka o otuđenju imovinskih prava u bilo kojoj jedinici lokalne samouprave donese bez saglasnosti vlade, to znači da ta odluka nije u skladu sa važećim zakonskim aktima i, samim tim, ne proizvodi pravno dejstvo.
U tom slučaju, Ministarstvo finansija insistiraće na poštovanju zakonom utvrđenih procedura i neće predložiti vladi davanje saglasnosti na navedeno otuđenje imovinskih prava”.
Mugoša je, kao i prošle godine, predložio da se u dnevni red prve ovogodišnje sjednice Skupštine glavnog grada uvrsti Predlog odluke o raspolaganju građevinskim zemljištem u 2011, ali je šef tog parlamenta Raško Konjević odbio da to učini, obrazlažući da je takav akt u suprotnosti sa Zakonom o državnoj imovini, vladinom Uredbom i Uputstvom, koje je proslijeđeno opštinama.
Mugoša tvrdi da je osnov za donošenje te odluke, između ostalog, i član 29 Zakona o državnoj imovini, u kome piše da nepokretnim i pokretnim stvarima u državnoj imovini, na kojima određena svojinska ovlašćenja ima opština, raspolaže nadležni organ opštine, u skladu sa tim zakonom.
U Zakonu, ali i u Uredbi, jasno se navodi da nadležni organi opštine, u ovom slučaju Skupština glavnog grada, ne može donositi odluke o raspolaganju (prodaja, razmjena, poklon) državnom imovinom, bez prethodne saglasnosti vlade.
“Napominjemo da će se o svakom pojedinačnom slučaju Ministarstvo finansija odrediti nakon uvida u kompletnu dokumentaciju o tom slučaju”, ističu u Ministarstvu finansija.
Morali smo opštine podsjetiti na pravila
Na pitanje zašto je bilo neophodno da Vlada opštinama dostavlja Uputstvo sa pravilima ponašanja u slučaju otuđenja državne imovine, iz Ministarstva su kazali da je to dio uobičajene prakse i komunikacije među njima.
„S obzirom na to da smo sada na početku fiskalne godine, smatrali smo da je dobro da podsjetimo na procedure u oblasti državne imovine, koje su na sveobuhvatan način definisane pomenutim Zakonom i Uredbom. Dopisom je namjera bila da se postigne dodatna ujednačenost i efikasna primjena u praksi, ne zaboravljajući činjenicu da je Zakon o državnoj imovini u primjeni nepune dvije godine“, kazali su u PR službi Ministarstva.
Oni nijesu odgovorili na pitanje da li su neke opštine naročito kršile odredbe tog zakona, pojašnjavajući jedino da je vlada, u nekim slučajevima, zbog dostavljanja nepotpune dokumentacije, vraćala predmete opštinama na dopunu.
„Time je dolazilo do odugovlačenja postupka dobijanja saglasnosti ili ponavljanja procedura. To smo prepoznali dijelom i kao biznis barijeru, zbog utroška vremena, ali i prolongiranja realizacije nekog važnog kapitalnog ili strateškog projekta za opštinu“, ističu u Ministarstvu finansija.
( Danilo Mihajlović )