Vukčević: Stanje u privredi je katastrofalno
On je rekao da je veoma karakterističan slučaj aktuelne izgradnje hidroelektrana na rijeci Morači i naročito obrazloženje ekonomskog bilansa za vrijeme koncesije.
Objektivna i realna analiza, nakon skoro dvije decenije tranzicione prakse, pokazuje katastrofalno stanje u crnogorskoj privredi i nije zabilježen primjer da je privatizacijom ostvaren bolji rezultat u privređivanju, ocijenio je stručnjak i dugogodišnji direktor preduzeća Montenegro-turist, Ratko Vukčević. On je podsjetio da je u privatizaciji i tranziciji nestalo dvadesetak najvećih preduzeća koja su bila nosilac i oslonac privrednog razvoja Crne Gore. „U Crnoj Gori se rasprodaju preostali prirodni resursi na primorju, hidrološki potencijali na rijeci Morači, daje se zemlja u zakup na više decenija uz simboličnu cijenu“, rekao je Vukčević agenciji Mina-business. On je rekao da je veoma karakterističan slučaj aktuelne izgradnje hidroelektrana na rijeci Morači i naročito obrazloženje ekonomskog bilansa za vrijeme koncesije. „Sumnjam da u svijetu ima države koja bi takav resurs koncesiono ustupila ikome. Pošto kapitala na svjetskom tržištu ima, a struja ima siguran plasman, izgradnja elektrana kapitalno bi značila za crnogorsku ekonomiju“, kaže Vukčević.
„Svoj kanjon, svoja struja, svoja hidroelektrana – ekološka, ne termo, ne atomska. Prodaja infrastrukturnih resursa pokazatelj je ulaska Crne Gore u ekonomsku zonu beznađa“, upozorio je VukčevićOn dodaje da bi na taj način bio riješen eventualni domaći deficit i Crna Gora bi sama određivala prodajnu cijenu struje. „Svoj kanjon, svoja struja, svoja hidroelektrana – ekološka, ne termo, ne atomska. Prodaja infrastrukturnih resursa pokazatelj je ulaska Crne Gore u ekonomsku zonu beznađa“, upozorio je Vukčević. On je rekao da je prije 20 godina počela promjena sistema i konstatovao da je svaka naredna bila ekonomski gora jer se desila masovna rasprodaja preduzeća, naročito onih koja su dobro privređivala i koja su posjedovala nekretnine na pogodnim mjestima. „Crnogorsko primorje je devastirano nekontrolisanom gradnjom, uzurpacijom pogodnih lokacija i izgradnjom objekata za tržište. Urbanistički planovima forsirana je neproizvodnja izgradnja, a hoteli i zemlja su prodavani po simbolično niskim cijenama, a radnici su potpuno obespravljeni i prepušteni samovolji novih vlasnika“, naveo je Vukčević. U Crnoj Gori, kako je kazao, sudovi i tužilaštvo potpuno su u službi vladajuće partije i rade prema njenom diktatu, a rasprodaje se sve što se prodati može, radi popunjavanja budžetskog deficita i pojedinačnog bogaćenja.
„Beznađe stanovništva dobija dramatične oblike, školstvo, naročito ono u privatnim institucijama, srozano je do zabrinjavajuće mjere, a mito i korupcija dobili su zabrinjavajuće razmjere", rekao jeOn je kazao da se rasprodaje priroda, rijeke, kanjoni, izgrađena infrastruktura, putevi, elektro-energetski kapaciteti, telefonija i drugo, dok je platni debalans ušao u kritičnu fazu. „Beznađe stanovništva dobija dramatične oblike, školstvo, naročito ono u privatnim institucijama, srozano je do zabrinjavajuće mjere, a mito i korupcija dobili su zabrinjavajuće razmjere. Rad ima sve manju, čak nikakvu cijenu i potpuno je ustuknuo pred špekulantskim motivima“, ocijenio je Vukčević. „Današnji biznismeni su bivši dileri raznih specijalnosti, nepismeni ili polupismeni stručnjaci“. Prema njegovim riječima, Crna Gora sa svojim sadašnjim prirodnim, ekonomskim i svojinskim resursima, nije u stanju da obezbijedi ni minimum egzistencijalnih potreba za život svog stanovništva, a sela su prepuštena tihom kraju. „Nakon što se preostali dio teritorije proda, ili koncesiono ustupi, mnogi će biti prinuđeni da potraže životni spas van granica Crne Gore i obnove puteve kojim su mnoge generacije nekada često išle u potrazi za boljim životom jer im Crna Gora to nije mogla, a ni sada ne može obezbijediti“ , zaključio je Vukčević.
( Vijesti online )