Obama ponudio pomoć Egiptu na putu ka demokratiji
Odluku da Mubarak podnosi ostavku saopštio je potpredsjednik zemlje Omar Sulejman, koji je naveo i da dužnost šefa države preuzima Vrhovni savjet oružanih snaga.
Predsjednik SAD Barak Obama rekao je da u Egiptu počinju promjene, a da je odlazak Hosnija Mubaraka sa vlasti, tek početak..
Obama je ponudio pomoć "na putu ka demokratiji i pozvao egipatsku vojsku da obezbedi mir".
"Odlazeći sa vlasti, predsednik Hosni Mubarak je odgovorio na glad naroda za promjene. Ali to nije kraj tranzicije Egipta, već početak", rekao je Obama.
"Sigurno će biti teških dana pred njima, ima dosta pitanja na koja treba odgovoriti, ali uvjeren sam da narod Egipta može da nađe odgovor, i to mirno, konstruktivno i u duhu jedinstva, kao i u protekle dvije nedjelje".
Obama je pohvalio egipatsku vojsku jer je služila "patriostki i odgovorno kao čuvar države i sada treba da obezbijedi da tranzicija bude uvjerljiva u očima naroda".
Obama je rekao da to znači:
- zaštitu prava svih građana,
- ukidanje vanrednog stanja,
- izmjenu ustava i drugih zakona da bi promjene bile nepovratne,
- određivanje jasnog puta ka slobodnim izborima.
"Štaviše, ta tranzicija mora sve glasove Egipta dovesti za sto", rekao je je Obama.
"Spremni smo da pružimo pomoć tamo gde je neophodno, i gdje se od nas traži...", rekao je Obama.
"Egipćani su nas inspirisali time što su se opredijelili da nenasilje", rekao je.
Ogromno slavlje
Posle skoro 30 godina na vlasti, egipatski predsjednik Hosni Mubarak podnio je ostavku pod pritiskom miliona građana koji su na ulicama Kaira i većih gradova tri nedejlje demonstrirali tražeći njegovu ostavku. Nakon objave na državnoj televiziji da je Mubarak odlučio da podnese ostavku, građani na centralnom kairskom Trgu Tahrir počeli su slavlje. Oni uzvikuju "Egipat je slobodan, Egipat je slobodan". Odluku da Mubarak podnosi ostavku saopštio je potpredsjednik zemlje Omar Sulejman, koji je naveo i da dužnost šefa države preuzima Vrhovni savjet oružanih snaga. Trg Tahrir prethodnih dana bio je poprište najžešćih sukoba između Mubarakovih pristalica i demonstranata koji su tražili ostavku Mubaraka. U prethodnih 18 dana, od početka masovnih demonstracija protiv Mubaraka, prema podacima Hjuman rajts voča , poginulo je više od 300 ljudi. Mubarak je na vlast došao 14. oktobra 1981. godine i neprekidno je vladao zemljom gotovo 30 godina.
On je u novijoj političkoj istoriji Egipta ličnost koja je najduže vladala tom zemljom.
Egipatski ministar odbrane pozdravio demonstrante
Egipatski ministar odbrane Mohamed Husein Tantaui pozdravio je okupljenu masu koja je slavila ostavku predsednika Hosnija Mubaraka ispred predsjedničke palate u Kairu. Tantaui je na čelu Vrhovnog savjeta egipatskih vojnih snaga, tijela vojnih zvaničnika koji su preuzeli vođstvo zemlje posle Mubarakove ostavke. Demonstranti ispred predsjedničke palate su ga prepoznali kad je prolazio u civilnom vozilu i uz pratnju još dva automobila.
On se na kratko zaustavio, izašao iz kola i pozdravio i zahvalio grupi koja mu je čestitala. Većina demonstranata su pozdravili to što je vojska preuzela kontrolu u Egiptu pošto je prethodno dala obećanja da će nadgledati sprovođenje reformi i pripremu slobodnih izbora.
Mubarak u Šarm el Šeiku
Egipatski predsjednik Hosni Mubarak napustio je Kairo i nalazi se u Šarm el Šeiku, izjavio je portparol vladajuće stranke te zemlje Demokratske nacionalne partije. Vijest da je Mubarak napustio Kairo prenijela je i televizija Al Arabija, kao i britanski BBC, navodeći da je izvor za tu vijest zapadni zvaničnik.
Mubarak u ljetovalištu Šarm el Šeik ima rezidenciju.
El Baradej: Moj najbolji dan u životu
Jedan od lidera egipatske opozicije Mohamed el Baradej pozdravio je ostavku predsjednika te zemlje Hosnija Mubaraka (82), rekavši da je danas "najljepši dan" njegovog života. "Ovo je najbolji dan u mom životu. Zemlja je oslobođena posle više decenija represije", rekao je El Baradej za agenciju AP. Taj disident, koji je i dobitnik Nobelove nagrade, kazao je da očekuje "lijepu" tranziciju vlasti.
Ešton: Mubarak je poslušao glas naroda
Visoka predstavnica za spoljnu politiku EU Ketrin Ešton pozdravila je ostavku egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka koji je "poslušao glas egipatskog naroda" i tako omoguchio "brže i opsežnije reforme". Svojim povlačenjem sa vlasti, Mubarak je "poslušao glas egipatskog naroda i otvorio put za brže i dublje reforme", ocijenila je Ešton u saopštenju. "Važno je ubrzati dijalog za stvaranje vlade koja će poštovati zahtjeve naroda", ukazala je ona. "Poštovanje ljudskih prava i osnovnih sloboda je od suštinskog značaja. Sve zloupotrebe treba da budu predmet istraga", precizirala je šefica evropske diplomatije.
Švajcarska zamrzla Mubarakove bankovne račune
Švajcarska vlada zamrzla je svu imovinu u toj zemlji bivšeg egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka i članova njegove porodice. Portparol švajcarskog ministarstva spoljnih poslova Lars Knuccel rekao je, ne iznoseći detalje o količini novca i drugoj imovini Mubarakove porodice u Švajcarskoj, da je uredba odmah stupila na snagu. On je to rekao dok su demonstranti u Kairu proslavljali odlazak Mubaraka s vlasti. "(Vlada) želi da izbegne rizik pronevjere egipatske državne imovine", navodi se u saopštenju švajcarskog ministarstva spoljnih poslova.
Uredbom je zabranjena i prodaja imovine, posebno nepokretne imovine. Švajcarska ministarka finansija Vidmer Šlumpf ranije ove nedjelje je na televiziji SF rekla da tamošnje vlasti ne znaju da li Mubarak ima novac u švajcarskim bankama, ali da je istraga u toku i da će potom vlada odgovarajuche reagovati. Ona je rekla da ministarstvo spoljnih poslova vodi istragu. Prema podacima Švajcarske nacionalne banke, na kraju 2009. godine, depoziti egipatskih građana i preduzeća u švajcarskim bankama iznosli su ukupno 3,6 milijardi švajcarskih franaka (oko 3,5 milijarde dolara).
( Vijesti online )