Mubarak ne odlazi sa vlasti. Narod na trgu viče: Odlazi!

U obraćanju narodu Egipta egipatski predsjednik odbio da se povuče sa vlasti uprkos protestima koji traju 17 dana.

66 pregleda0 komentar(a)
Mubarak, Foto: Reuters
10.02.2011. 21:35h

Egipatski predsjednik Hosni Mubarak izjavio je da neće podnijeti ostavku dok ne bude formirana nova vlada, ali da će dio ovlašćenja prenijeti na potpredsjednika Omara Sulejmana. Mubarak je u televizijskom obraćanju naciji kazao da neće napustiti predsjedničku funkciju dok ne bude završen mirni prenos vlasti. Predsjednik Egipta je u petnaestominutnom obraćanju naglasio da je već naredio pokretanje procedure izmjene Ustava kroz amandmane. Dodao je da je zatražio usvajanje šest ustavnih amandmana, kako bi se izašlo u susret zahtjevima demonstranata koji traže Mubarakov odlazak. To praktično znači da će i dalje ostati na mjestu predsjednika i da će nadgledati proces reformi, što nije ono što su tražili demonstranti na ulicama prethodnih dana. Mubarak (82) je dodao da neće slušati diktate drugih država i najavio da proces transformacije države počinje odmah, a da će trajati do kraja septembra.

Mubarak je rekao da je prenio dio ovlašćenja na potpredsjednika Omara Sulejmana koji je bio viđen kao novi predsjednik, u slučaju da je Mubarak podnio ostavku.

Egipatska državna televizija je prenijela da je u toku sastanak Mubaraka sa potpredsjednikom u predsjedničkoj rezidenciji.

Po objavljivanju ovih vijesti narod je pohrlio na trg Tahrir već prepun demonstranata, koji očekuju da Mubarak uskoro saopšti da odlazi sa vlasti.

Egipatski generalštab održao je sastanak u četvrtak bez vrhovnog komandanta Mubaraka i saopštio preko državne televizije svoju "podršku legitimnim zahtjevima naroda".

Portparol vojske je rekao da je štab u stalnom zasijedanju kako bi istražio koje mjere i dogovori treba da budu napravljeni kako bi se "očuvala nacija, njena dostignuća i ambicije velikog naroda".

Saopštenje je bilo naslovljeno frazom "komunike broj 1", koja nagovještava vojni puč, javio je AP.

Snimak na državnoj televiziji prikazao je ministra odbrane maršala Huseina Tantavija kako predsjedava sastankom dvadesetak najviših vojnih oficira poređanih oko stola.

Sa Tantavijeve desne strane bio je načelnik generalštaba Sami Anan, a nisu bili prisutni ni Mubarak, inače vrhovni komandant i bivši komandant ratne avijacije, niti potpredsednik Egipta Omar Sulejman, bivši šef obaveštajne službe i načelnik ratne avijacije, koga je Mubarak postavio nakon početka masovnih demonstracija.

Vojni komandant oblasti Kaira general Hasan al-Ruveni rekao je hiljadama demonstranata na Trgu slobode (Tahrir): "Vaši zahtjevi biće ispunjeni danas."

Demonstranti zahtjevaju trenutnu ostavku Mubaraka. Protesti se sada održavaju na dva mjesta u Kairu - ispred zgrade parlamenta i na već čuvenom trgu Tahrir pod budnim pogledima pripadnika vojske.

"Ne Sulejmanu. Ne američkim agentima. Ne izraelskim špijunima. Živio Egipat. Dolje Hosni Mubarak", su slogani koje su demonstranti uzvikivali ispred parlamenta.

Štrajkovi eksplodirali

U četvrtak je situacija počela da izmiče kontroli. Štrajkovi radnika eksplodirali su širom zemlje, radnici u državnim službama počeli su da protestuju protiv direktora, a radnici su se pridružili demonstrantima na trgu Tahrir.

Stotine advokata u crnim odorama probila je policijske kordone i uputila se ka jednoj od Mubarakovih palata – što je prvi put da demonstranti čine.

Iako predsednik nije bio u Abdin palati, nekoliko blokova od Tahrira, policija je napravila kordon ispred nje, ali je uskoro i popustila pod naletom demonstranta.

Desetine hiljada njih se okupilo na Tahriru, a pridružili su im se u bijelim uniformama medicinski radnici državne bolnice.

"Sada smo ujedinjeni oko jednog cilja. Sunce naroda je ustalo i neće zaći nikad više", rekao je jedan od advokata, Said Bakri, pre saopštenja generalštaba.

Vojnici su razmešteni ispred zgrade parlamenta kako bi je zaštitili, ali nisu pokušali da rasture proteste što je ipak začudilo brojne aktiviste naviknute na snažne taktike Mubarakovog autokratskog režima.

Nemiri su se juče proširili na oazu Karga, gde je poginulo najmanje pet osoba, a 100 ranjeno kada su bezbednosne snage pucale na demonstrante, rekao je AFP-u jedan policijski zvaničnik.

Blizu 3.000 demonstranata upalo je u Port Saidu u vladinu zgradu i zapalilo nameštaj i automobil guvernera.

Egipatski ministar spoljnih poslova, Ahmed Abul Gejt, upozorio je sinoć da će vojska koja je dosada bila neutralna intervenisati ukoliko dođe do eskalacije protesta protiv Mubaraka.

"Ako dođe do haosa, oružane snage će intervenisati da bi kontrolisale zemlju što predstavlja korak koji bi vodio kao veoma opasnoj situaciji", rekao je Abul Gejt na televiziji Al-Arabija.

On je kritikovao i Sjedinjene Američke Države da hoće da nametnu svoju volju tražeći hitne reforme. Ubrzo posle ovih kritika Vašington je ponovo pozvao egipatsku vojsku da pokaže suzdržanost.

Saudijska Arabija podržava Mubaraka

Istovremeno, londonski list "Tajms" prenosi da je saudijski kralj Abdulah zapretio Americi da će finansirati ostanak na vlasti Hosni Mubaraka ukoliko se nastavi pritisak ka brzoj smjeni egipatskog režima.

List navodi da su Saudijci rekli američkom predsedniku Baraku Obami da "ne ponižava" egipatskog predsjednika Mubaraka.

Saudijski kralj Abdulah dao je 29. januara podršku Mubaraku, osuđujući one koji se mešaju u bezbjednost i stabilnost Egipat.

Kralj je tada u telefonskom razgovoru preneo Mubaraku da Saudijska Arabija svim sredstvima podržava narod i vladu Egipta i da osuđuje "nametljivce" koji se "upliću u bezbjednost i stabilnost Egipta, a u ime slobode izražavanja".

Mubarak je tada uvjerio kralja Abdulaha, koji se nalazi na rehabilitaciji u Maroku nakon operacije leđa kojoj je podvrgnut u SAD, da je situacija u Egiptu stabilna i da je to što svijet vidi samo pokušaj sumnjivih grupa da poremete stabilnost i bezbednost u Egiptu.

Mubarak, poznat po bliskim vezama sa saudijskim kraljem, dodao je tada da su Egipat i njegov narod odlučni da zaustave one koji koriste svoju slobodu za postizanje sumnjivih ciljeva.

List "Gardijan" je danas najviše prostora, pišući o Egiptu, posvetio svedočanstvima do kojih su proteklih dana došli njegovi novinari, i prema kojima je egipatska vojska od početka protesta protiv predsednika Mubaraka "umešana u pritvaranje i mučenja" demonstranata.

Prema ovim saznanjima egipatska vojska je od početka protesta tajno pritvorila stotine, a možda i hiljade ljudi zbog sumnje da su protivnici Mubarakove vlade - a barem neki od pritvorenih su bili mučeni.

Dodaje se da su najviše bili pritvarani aktivisti na zaštiti ljudskih prava, novinari i advokati kao i da su većinom već oslobođeni.