Bratstvo prijeti da će napustiti pregovore
Muslimansko bratstvo se smatra daleko najbolje organizovanom grupom, čiji bi mogući uspon na vlasti zabrinuo zapadne saveznike Egipta.
Egipatsko Muslimansko bratstvo saopštilo je da bi se moglo povući iz pregovora sa vladom ukoliko zahtjevi opozicije ne budu ispunjeni, uključujući i hitnu smjenu predsjednika Hosnija Mubaraka koji je predsjedavao sastankom kabineta.
Mubarak (82), koji odbija da okonča njegovu 30-godišnju vladavinu prije izbora u septembru tvrdeći da bi njegova ostavka izazvala haos u zemlji, pokušao je da se fokusira na ponovno uspostavljanje reda i mira, a njegova vlada izgleda kao da kupuje vrijeme.
U ustanku koji su pojedini aktivisti nazvali "Revolucijom Nila" prema podacima Ujedinjenih nacija stradalo je oko 300 ljudi.Demonstranti, zabarikadirani na Trgu Tahrir u srcu Kaira, obećali su da će ostati tu dok Mubarak ne podnese ostavku i da će u utorak i petak na ulicama prirediti masovnije demonstracije.
Odlučna u namjeri da uspostave saobraćaj oko Trga Tahrir, vojska je bezuspješno pokušala da suzi oblast koju su demonstranti okupirali.
Uticajna uloga vojske sljedećih nedjelja smatrana je ključnom za budućnost Egipta.
"Vojska postaje nestrpljiva kao i demonstranti. Vojska želi da nas sabije u mali krug kako bi ponovo uspostavili saobraćaj", kazao je demonstrant Mohamed Šalabi (27), za Rojters.
U ustanku koji su pojedini aktivisti nazvali "Revolucijom Nila" prema podacima Ujedinjenih nacija stradalo je oko 300 ljudi.
Opozicija poziva da ustav ponovo bude ispisan kako bi se dozvolili slobodni i fer izbvori, ograničio predsjednički mandat, raspustio parlament, oslobodili politički zatvorenici i ukinuli zakoni o vanrednom stanju.
"Procjenjujemo situaciju. Razmotrićemo mogućnost dijaloga", kazao je Esam el-Erian iz Bratsva za Rojters.
"Razmatraćemo na osnovu rezultata. Neki od naših zahtjeva su ispunjeni, ali nema odgovora na naš ključni zahtjev da Mubarak ode", rekao je el-Erian.
Pokret Muslimansko bratstvo je bio među grupama koje su se sastale sa zvaničnicima egipatske vlade tokom vikenda.
Prisustvo zabranjenog pokreta, čije su članove godinama progonile ozloglašenje Mubarakove bezbjednosne snage, na pregovorima tokom vikenda je značajan pomak koji bi bio nezamisliv prije ustanka.
Bratstvo se smatra daleko najbolje organizovanom grupom, čiji bi mogući uspon na vlasti zabrinuo zapadne saveznike Egipta.
Opozicioni zvaničnici su saopštili da u pregovorima nije došlo do značajnijih pomaka.
Demonstranti strahuju da Mubaraka kada ode neće zamijeniti demokratija već drugi autoritarni vladar.
Vjenčanje na Trgu Tahrir
Većina parova želi da u prisustvu porodice stane na ludi kamen. Za Ahmeda Zafana i Olu Abdel Hamid bila je to porodica demonstranata koji su predvodili proteste za zbacivanje egipatskog predsjednika.
Oni su ceremoniju vjenčanja održali na Trgu Tahrir.
"Mogli smo da biramo. Da odemo sa Trga i vjenčamo se u nekoj sali ili da održimo ceremoniju upravo ovdje među demonstrantima. Izabrali smo ovo drugo", kazala je Ola (22), apsolvent računarskih nauka.
"Ovi demonstranti su nam sada porodica. Živjeli smo, smijali se i demonstrirali zajedno na ovom trgu proteklih nekoliko nedjelja. Ola i ja smo željeli da podijelimo našu sreću sa svima", kazao je suprug Zafan (29), psiholog.
Hiljade demonstranata su bile oko njih, dok je šeik preko megafona obavio ceremoniju vjenčanja što je naišlo na glasno odobravanje.
Oni su takođe kazali da su izabrali da se vjenčaju na trgu kako bi pokazali odlučnost da ostanu na trgu dok ne budu ispunjeni zahtjevi naroda.
( Nada Bogetić )