Zajednička molitva muslimana, hrišćana i Jevreja
Zajedničkoj molitvi prisustvovalo je ukupno 150 predstavnika iz 40 država svijeta i velikodostojnici tri monoteističke religije.
U nekadašnjem najvećem nacističkom koncentracionom logoru, Aušvic-Birkenau na jugu Poljske danas su poštu milionima žrtava holokausta odali zajedničkom molitvom muslimani, hrišćani i Jevreji. Zajedničkoj molitvi prisustvovalo je ukupno 150 predstavnika iz 40 država svijeta i velikodostojnici tri monoteističke religije. "Ovde nije riječ o tome da povremeno dođemo u Aušvic da iskažemo saučešće žrtvama.
Riječ je o tome da učimo u školama šta se desilo u Aušvicu, u Srebrenici i da obećamo da se to neće više nigdje, nikada ponoviti", kazao je reis-ul-ulema BiH Mustafa Cerić koji je u ime muslimana predvodio ekumensku molitivu. "Život je dragocjen. Život mora da se štiti i da se očuva. Moramo nakon Aušvica da izgradimo jezik razumijevanja", rekao je glavni izraelski rabin Meir Lau. U ime hrišćana koji su pod pokroviteljstvom organizacije UNESKO i njenog projekta Aladin čiji je cilj zbližavanje Jevreja i muslimana, pognu glavu pred tragedijom holokausta krakovski metropolit kardinal Stanjislav Djivisš rekao je da takvi susreti zbližavaju ljude. "Tu smo zajedno i molimo se za mir. Pamtecć šta se desilo idemo ka pomirenju, ali ne ka zaboravu", naglasio je kardinal Djiviš. U delegaciji 150 ličnosti koje su zajedno sa grupicom preživjelih logoraša danas obišli logor, bili su i bivši njemački kancelar Gerhard Šreder, nekadašnji poljski predsjednik Aleksandar Kvašnjevski, izaslanik generalnog sekretara UN, predstavnici SAD, Rusije, Francuske, Egipta, Iraka, Maroka ili Turske, kao i gradonačelnici Pariza, Madrida, Sarajeva i Kazablanke. Danassnja molitva održana je pod pokroviteljstvom UNESKO-a i grada Pariza, a po zamislima organizatora treba da pokaže da ljudi sa raznih kontinenata, raznih boja kože mogu da se ujedine u odbacivanju antisemitizma, rasizma i ksenofobije.
U logoru Aušvic tokom Drugog svjetskog rata do oslobođenja 27. januara 1945. godine ubijeno je u gasnim komorama ili umrlo u neljudskim uslovima od bolesti i iscrpljenosti preko 1,1 miliona ljudi, mahom Jevreja, ali i Roma, Poljaka, sovjetskih vojnih zarobljenika i pripadnika drugih evropskih naroda.
( Vijesti online )