Oktrivena Selindžerova nepoznata pisma
Slavni kniževnik je pisma slao svom prijatelju, biznismenu iz Engleske, Donaldu Hartogu.
Do sada nepoznata pisma koje je Selindžer slao jednom britanskom prijatelju otkrivaju neočekivane detalje iz njegovog privatnog života - da je volio Burger King, britanske TV serije, organizovane izlete autobusom, kao i da je bio strastveni ljubitelj tenisa.
Više od pola vijeka, susret sa američkim piscem Dž. D. Selindžerom (1919-2010) bio je ravan nemogućoj misiji.
Autor romana "Lovac u raži" povukao se iz javnog života 1953. godine i živio je odvojen od svijeta u svojoj kući u Nju Hemširu, odbijajući svakog ko bi pokušao da stupi u razgovor s njim. Barem se tako mislilo, ali izgleda da najveći pustinjak među književnicima i nije bio tako otuđen od svijeta.
Pisma i razglednice
Pedeset pisama i četiri razglednice koje je Selindžer poslao Donaldu Hartogu, biznismenu iz Londona, između oktobra 1986. i januara 2002, pronašla je Hartogova kćerka Frensis i poklonila ih arhivu britanskog Univerziteta Ist Anglija kako bi bila dostupna široj javnosti.
Slavni književnik i Hartog su se upoznali 1937. godine dok su bili na studijama njemačkog jezika u Beču. Ostali su u kontaktu i dopisivali su se sve do ’50-ih godina, mada ta korenspondencija nije sačuvana. Poslije nekoliko decenija ćutanja, Hartog je ponovo pisao svom prijatelju 1986. godine kada je saznao da se priprema objavljivanje neautorizovane Selindžerove biografije.
Selindžer je odgovorio i oni su nastavili da se dopisuju. U pismima, u kojima je svog prijatelja oslovljavao sa Don, a potpisivao sa Džeri, Selindžer se doticao raznih, svakodnevnih tema - politike, vremena, porodice i tenisa, posebno tokom održavanja turnira u Vimbldonu na kojem je vatreno navijao za britanskog tenisera Tima Henmena.
O političarima je imao prilično loše mišljenje. Za njega su američki lideri bili "odvratna gomila". Godine 1988, za Ronalda Regana i Džordža Buša napisao je "tupan koji odlazi i tupan koji dolazi".
Volio je da ide na organizovane izlete autobusom, a zanimljivi su njegovi komentari o turistima koji su s njim obilazili prirodne ljepote Amerike. "Uglavnom su interesantni i prijatni", pisao je Selindžer svom prijatelju, primjećujući, međutim, da je većina gojazna dok je sebe opisivao kao čovjeka "bijele kose i ludačkog izgleda”.
“Postoji nevjerovatna toplina i naklonost prema mom ocu i to se toliko razlikuje od onog Selindžera kakvog su često opisivali. Pisma su ležala u fioci, ali sada kada su u arhivi ljudi će moći da upoznaju i drugu stranu njegove ličnosti", kazala je u izjavi za Rojters Frensis Hartog.
“Mislim da je postojala posebna veza između mog oca i Selindžera, jer su se upoznali prije rata. Ovo nije ratoborni Selindžer iz ’60-ih godina, mada prilično agresivno govori o izdavaštvu i slavi. Želio je da objavljuju njegova djela, ali ono što nije volio je to što nije bilo bitno samo ono što se objavljuje već i sama ličnost autora”, navela je ona.
Selindžer je umro u januaru 2010. u 91. godini, a njegov prijatelj Hartog tri godine ranije.
( Vijesti online )