Kako se svađaju srećni parovi a kako oni koji to nijesu
Najčešće se rasprave među parovima vode oko stalno istih stvari, novca, kućnih poslova, neslaganje sa partnerovim prijateljima ili porodicom, odluke o vjenčanju...
Parovi koji su zadovoljni vezom i srećni su zajedno, razgovaraju više i lakše otkrivaju svoja osjećanja jedno drugom, pokazuju sva istraživanja na temu muško-ženskih odnosa. Upravo jača povezanost čini da i prilikom rasprave, vode računa o osjećanjim onog drugog.
Zbog toga što otvoreno pričaju, njihove riječi ne mogu da se protumače dvosmisleno.
Partneri, pored toga što aktivno slušaju jedno drugog, nastoje da u raspravu ubace i izraze poštovanja poput: “Shvatam šta hoćeš da kažeš, ali..." ili "Volim te, iako me ova tema donekle uznemirava". Evo šta još odlikuje način rasprave srećnih partnera.
- Nastoje da ostanu smireni.
- Partnerova osjećanja su im bitna, zato teže tome da svaku raspravu završe s nekim nježnostima, poput "Dođi da te zagrlim".
- Zaista pokušavaju da riješe problem i svu energiju usmjeravaju na to, a ne na liječenje frustracija na partneru.
- Da bi riješili određeni problem otvoreni su za kompromise i ništa im nije teško uraditi za onog drugog.
E sad, oni koji baš nisu zadovoljni kvalitetom svoje veze, pa tako nisu ni srećni skupa, rade to suprotno od svega navedenog, i uz to:
- Oboje pričaju istovremeno i jako glasno, tako da se moraju da se bore da ih onaj drugi čuje, ali i sasluša.
- U svemu vide samo negativnu stranu. Ako postoji neka rečenica koja se može shvatiti dvosmisleno, odmah se hvataju za negativno tumačenje.
- Nastoje da uvrijede onog drugog. Često tokom svađa jedan drugog nazivaju pogrdnim imenima, psuju ili konstantno kritikuju jedno drugo, a da pritom problem i ne pokušavaju da riješe.
Jedno od posljednjih britanskih istraživanja na temu svađe među partnerima pokazalo je da do svađa dovode najčešće male stvari, "sitnice", i one su uzrok oko 312 svađa godišnje. Evo šta, prema rezultatima tog istraživanja, najčešće dovodi do svađe među partnerima:
1. Dlake u lavabou 2. Tragovi "kočenja" u wc šolji 3. Često mijenjanje TV kanala 4. Prazna rolna toalet papira na držaču 5. Podignuta daska od wc šolje 6. Upaljena svjetla u cijeloj kući 7. Ostavljanje prljavih šoljica svuda po kući 8. Vlažni peškiri na krevetu ili podu 9. Gomilanje stvari 10. Kad se ne pusti voda u wc šolji