Sve češće pacijenti napadaju doktore
“Sve češće smo u situaciji da čujemo kako je neko od kolega verbalno ili čak i fizički bio maltretiran”, rekao je dr Stanišljević.
Ljudi koji napadnu doktora na radnom mjestu, obično priođu bez prave kazne, poručili su iz Ljekarske komore
“Žalosno je da zdravstvene ustanove moraju da angažuju obezbjeđenje da brane ljekare, koji profesionalno i odgovorno pomažu i vode brigu o zdravlju i životu građana”, rekao je predsjednik crnogorske Ljekarske komore, Đoko Jočić. agenciji MINA. Za verbalni konflikt, a kamoli fizički napad na političara slijedi osuda javnosti, konstatovao je Jočić, i primjerena zatvorske kazna. “A zdravstveni radnici trpe i opraštaju”. Ljekar Doma zdravlja u Baru, Miroslav Stanišljević kazao je da je nasilje nad zdravstvenimm radnicima, koje je ranije bilo izuzetno rijetka pojava, u posljednje vrijeme često. “Sve češće smo u situaciji da čujemo kako je neko od kolega verbalno ili čak i fizički bio maltretiran”, rekao je Stanišljević.
Pacijenti nijesu svjesni težine svoje bolesti
On je naveo da se te pojave dešavaju na svim nivoima pružanja zdravstvenih usluga, a najčešće na primarnom nivou. “Ova činjenica bi trebalo biti analizirana iz više aspekata, da bi se pronašao pravi razlog za ovu eskalaciju negativnog odnosa pacijenata prema onima od kojih su došli da traže pomoć”, smatra Stanišljević i dodaje da se moraju pronaći pravi i efikasni mehanizmi zaštite zdravstvenih radnika. “Moguće je da je jedan od razloga nezadovoljstva pacijenata i njihova nedovoljna obavještenost o njihovim pravima koja više nijesu neograničena kao što su bila nekada, što je i sasvim razumljivo”, ocijenio je Stanišljević. Prema njegovim riječima, često se dešava da pacijenti nijesu svjesni težine svoje bolesti, pa im njihova bolest izgleda kao najteža. Tada, kako je kazao, dolazi do konfliktnih situacija. “Jer pacijent pogođen svojom bolešću, koja često nije ozbljina, želi da ima maksimalnu prohodnost prema ljekaru, ne uzimajući u obzir da ima i teže oboljelih”, rekao je Stanišljević.
On smatra da pacijenti jos nijesu navikli da koriste mogućnost zakazivanja termina pregleda kod ljekara, pa se bespotrebno stvara nezadovoljstvo, koje lako preraste u konflikt. “U tom slučaju obje strane ispaštaju, ljekari koji ne mogu dovoljno da se posvete pacijentima i pacijenti koji ne mogu dobiti adekvatnu uslugu“, objasnio je Stanišljević. Pacijenti su, kako je podsjetio, dužni da zakažu pregled kod izabranog ljekara. “A ljekar je obavezan da poštuje date termine, izuzev u hitnim slučajevima”, saopštio je Stanišljević.
( Vijesti online )