Mamurluk se ne liječi kafom
Najčešća zabluda je ta da se mamurluk liječi kafom, ili čajem. Jedino što će vam kofein učiniti je razbuditi vas, ali neće riješiti negativne posljedice mamurluka kao što su mučnina i/ili glavobolja.
Ako se još nijeste povratili nakon silnog novogodišnjeg slavlja, ovo je tekst za vas. Otkrivamo vam uobičajene mitove o mamurluku i istinu koja leži u njihovoj sjenci.
1. Klin se klinom izbija
Oni koji misle da će jutarnjim pivom ili "jednom kratkom" poništiti negativne posljedice ispijenog alkohola od prethodne večeri - samo se zavaravaju. Da, na kratko ćete se opet osjećati omamljeno na onaj "dobar" način, ali uprkos tome, ono što vas dalje čeka je samo - još jedan mamurluk. Umjesto "izbijanja" alkohola s još malo alkohola, probajte s nekim energetskim pićem ili jednostavno - vodom!
2. Triježnjenje kofeinom
Najčešća zabluda je ta da se mamurluk liječi kafom, ili čajem. Jedino što će vam kofein učiniti je razbuditi vas, ali neće riješiti negativne posljedice mamurluka kao što su mučnina i/ili glavobolja. Kafa će samo pridonijeti dehidraciji, a time će tegobe mamurluka biti još gore.
3. Mamurluk nije opasan
Nemojte se zavaravati misleći kako je mamurluk neugodna, prolazna tegoba kojoj ne treba pridavati veću važnost. Riječ je o tjelesnoj reakciji na trovanje organizma alkoholom. Pretjerano konzumiranje alkohola direktno napada nervni sustav, što rezultira glavoboljom, mučninom i vrtoglavicom.
4. Hrana prije spavanja
Da bi hrana "usporila" absorpciju alkohola ona mora biti već u vašem želucu, prije nego što navalite na cuganje. Dakle, to što ste se najeli onako pijani pred odlazak u krevet neće vam baš puno pomoći. Osim što ćete biti siti. Štoviše, samo se može dogoditi da će vaš mamurluk trajati duže! No, nakon što se probudite, svakako pojedite nešto.
5. Tablete prije spavanja
Pričekajte da se probudite pa popijte određeni lijek u jutro nakon pijančenja. Ako to učinite noć prije, prije spavanja, do spavanja će efekt lijeka već iščeznuti. A mamurluk će još uvijek biti tu.