Detalji iz azilantskog života kosovskog premijera

Hašim Tači je živio u Švajcarskoj od 1994. do 1998, gdje je imao status političkog azilanta i studirao političke nauke i istoriju na Univerzitetu u Cirihu.

62 pregleda0 komentar(a)
10.01.2011. 11:58h

Ženevski dnevni list „Tamp“ prenio je detalje iz života kosovskog premijera Hašima Tačija, dok je kao politički azilant živio u Švajcarskoj i među albanskom dijasporom lobirao za finansijska sredstva za Oslobodilačku vojsku Kosova (OVK).

Navodi se da su se šefovi i pristalice OVK redovno nalazili u gradu Arau, „u stanovima, kafićima i redakciji jednog lista“. U članku se dodaje da su bivše izbjeglice iz Švajcarske i albanski politički aktivisti Bardil Mahmuti, Hidejat Hiseni, Azem Sila, Adem Grabovci i Ramadan Avdiu.

„Kružile su glasine da su lideri OVK prikupljali i novac od šverca heroina za kupovinu vojnog oružja namijenjenog Kosovu“, navodi list.

„Tamp“ je podsjetio da je još 1998. u Švajcarskoj bila pokrenuta istraga protiv pojedinih kosovskih Albanaca zbog šverca oružja, kršenja teritorijalnog suvereniteta u inostranstvu, neprijateljstva i učešća u kriminalnoj organizaciji.

Hašim Tači je živio u Švajcarskoj od 1994. do 1998, gdje je imao status političkog azilanta i studirao političke nauke i istoriju na Univerzitetu u Cirihu, tokom godinu dana.

Profesor i ekspert vojne strategije Albert Stahel sjeća se Tačija kao „veoma opreznog“ studenta.

„Pohađao je moje predavanje o ratu mudžahedina u Avganistanu. Koristio je njihove mehanizme borbe za sopstveni rat“, rekao je Stahel.

U listu se ocjenjuje da je Tači ostavio veoma malo tragova u Švajcarskoj, gdje je bio „diskretan, nepovjerljiv i veoma obazriv zbog svojih tajnih političkih aktivnosti“.

„Tači je redovno, pet do šest puta godišnje, išao tajno na Kosovo kako bi utvrdio veze sa odgovornima u OVK, mada kao azilant na to nije imao pravo i mogao mu je biti oduzet status u Švajcarskoj“, objavio je list.

Po konačnom odlasku na Kosovo i pod teškim sumnjama, nadziran od obavještanjih službi više evropskih zemalja, Tači je bio opužen i za organizaciju ubistava svojih rivala u sklopu pokreta za nezavisnost Albanaca, naveo je „Tamp“.

Galerija