Upoznajte Renata Nulešija: Učenik koji ima zlatne ruke za prstenje
Školovanje za zlatara će ove godine završiti devet učenika Srednje stručne škole “Spasoje Raspopović”
Budvaninu Renatu Nulešiju je želja da nastavi sa poslom kojim se njegova porodica bavi iz generacije u generaciju, a ljubav prema zlatarstvu motivisala ga je da sa 14 godina iz Budve pođe na školovanje u Podgoricu, ne bi li što bolje izučio zlatarski zanat.
On je jedan od devet učenika Srednje stručne škole „Spasoje Raspopović“ koji završavaju školovanje za zlatara i ponosni su na svoj odabir.
„Odmalena sam bio uključen u posao kojim se moj otac bavi, a prije njega moj djed i pradjed. Već kad sam imao sedam, osam godina otac mi je dozvoljavao da mu pomažem. Bio je moj predlog da se upišem na zlatarski smjer, otac me je podržao u tome, kako bih naučio razne tehnike obrade i da bi mi bilo lakše u budućnosti“, kazao je Renato.
Sada Renato ističe da je naučio brojne tehnike rada sa plemenitim metalom, te da mu je školovanje pomoglo da u procesu izrade pronađe i lakše načine obrade. Već sada može da osjeti da je napravio malu čaroliju, kada izradi nešto što je on osmislio, nešto originalno.
Renato je, osim rada na praktičnim časovima i redovne petnaestodnevne prakse, u sklopu projekta dualnog obrazovanja radio i u zlatari „Opal“ i tako dodatno usavršio tehniku obrade metala. Naravno, napominje i da svakog ljeta pomaže u porodičnoj zlatari.
„Najviše volim da izrađujem prstenje. Nekoliko sam ja napravio, a najteže mi je da izrađujem ogrlice, makar sada. Dešavalo se i da pogriješim, ali bi mi pomogli poslodovac, ili otac i ispravili grešku. Bitno je da učim zanat od pravih majstora“, kazao je Renato.
Iako će ove godine završiti srednju školu, ističe da će nastaviti da se obučava i da se trudi da što uspješnije nastavi porodičnu tradiciju. Planira da se specijalizuje u Italiji i tamo nauči da obrađuje dijamante.
Njegov školski drug Marko Marović se takođe trudi da savlada sve tajne zlatarskog zanata i ima velike planove za budućnost.
„Volio bih da poslije završene srednje škole otvorim sopstvenu zlataru“, rekao je Marko.
Osim Renata i Marka, za ovaj smjer su se odlučili i Boris Alković, Nikola Đokić i Ilija Mikić, a iako su se zlatarstvom u prošlosti najčešće bavili muškarci, ovo će promijeniti Irina Šujak, Kristina Stijepović, Jovana Šćepanović i Bojana Mugoša. One planiraju da se bave izradom nakita čiji će izgled same osmisliti.
Da je riječ o zanatu za koji je potrebno puno talenta, koncentracije, posvećenosti detaljima i preciznosti, učili su iz dana u dan.
Prvi nakit učenici su napravili u školskoj radionici, uz savjete profesora, prije nego što su počeli sa obradom skupocjenijih materijala. Vještinu primjenjuju u izradi raznovrsnog nakita i suvenira u obojenim metalima, emajlu, aluminijumu, koje obrađuju ručno ili mašinski.
Organizator praktičnog obrazovanja Vesko Mihailović ističe da je dosta učenika, nakon školovanja, pokrenulo sopstveni biznis.
S obzirom da je smjer preduzetnički usmjeren, đaci su svoje proizvode izlagali i prodavali na brojnim sajmovima i tako učili i kako da budu dobri trgovci. Usvojeno znanje će im obezbijediti i samopouzdanje da nakon srednje škole građanima ponude originalne proizvode.
( Milica Đurović )